Trzęsienie ziemi spustoszyło Turcję i Syrię

0
346

6 lutego nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi. Według dotychczasowych szacunków zginęło 4365 osób, a 15 834 zostało rannych. Pierwotne wstrząsy zlokalizowane w tureckiej prowincji Gaziantep miały magnitudę 7,8 stopni w skali Richtera. Był to najsilniejszy tego typu kataklizm, jaki nawiedził Turcję od 1939 r.

Obszar dotknięty kataklizmem rozciąga się na ponad 330 km — od syryjskiego miasta Hama do tureckiego Diyarbakir. Zjawisko było odczuwalne nie tylko w Turcji i Syrii, ale również w Iraku, Libanie i na Cyprze.

Wstrząs spowodował znaczne zwiększenie aktywności sejsmicznej w regionie. Tylko do godz. 11:30 UTC w regionie miało miejsce 148 wstrząsów, w tym 8 wstrząsów o magnitudzie M≥5.5.

Według danych dostarczonych przez pool ubezpieczeniowy TCIP, instytucję publiczną odpowiedzialną za nabywanie obowiązkowego ubezpieczenia od trzęsień ziemi przez społeczeństwo, jego wdrażanie i zarządzanie nim, w prowincji Gaziantep znajduje się około 340 tys. budynków, z których około 64% jest objętych ubezpieczeniem od trzęsień ziemi.

(AM, źródło: Państwowy Instytut Geologiczny, xprimm.com, media)