Turcja: Popyt wystrzelił po katastrofach

0
470

Popyt na ubezpieczenia wzrósł w Turcji w następstwie destrukcyjnych skutków trzęsienia ziemi z 6 lutego 2023 r. – podaje Tureckie Stowarzyszenie Ubezpieczeń (TSB). Całkowita suma składek wygenerowana przez sektor ubezpieczeniowy w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. wyniosła 66 mld lir tureckich (3,4 mld dol.) i była o 141% wyższa niż w analogicznym okresie 2021 r.

Składki z ubezpieczeń na życie w okresie styczeń–luty 2023 r. osiągnęły poziom 7,1 mld lir tureckich, o 109% wyższy niż w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2021 r. Uwzględniając hiperinflację w Turcji, realny wzrost życiowej składki wyniósł 34,7%.

Murat Atalay, dyrektor Anadolu Life & Pension powiedział w wywiadzie dla „Finans Gundem”: – Obserwujemy wzrost świadomości ubezpieczeniowej w społeczeństwie po katastrofach naturalnych, takich jak trzęsienia ziemi i epidemie. Przewidujemy, że ta świadomość będzie nadal rosnąć.

W Turcji ubezpieczenia na życie są kupowane głównie na potrzeby kredytu. Dane ze strefy trzęsienia ziemi z 6 lutego również to pokazują. W regionie jest 1,7 mln polis ubezpieczenia na życie, ale 90% związanych jest z pożyczkami i kredytami bankowymi.

(AC, źródło: Middle East Insurance Review)