TUW PZUW chce wesprzeć podmioty lecznicze w zarządzaniu ryzykiem medycznym

0
597

 „Szpital 360” – taką nazwę nosi nowe przedsięwzięcie, które TUW PZUW zamierza wprowadzić w placówkach medycznych od września. Program obejmuje pomoc w diagnozowaniu zagrożeń, szkolenia dla lekarzy i personelu medycznego, wsparcie szpitali w zakupie sprzętu i innych inwestycjach na rzecz bezpieczeństwa, a także badania opinii pacjentów.

„Szpital 360” jest programem prewencyjnym mającym na celu wypracowanie modelu zarządzania ryzykiem medycznym w podmiotach leczniczych ubezpieczonych w TUW PZUW. Jak podał portalsamorzadowy.pl za PAP, przedsięwzięcie zakłada holistyczne podejście do monitorowania ryzyka, pozwalające identyfikować obszary wymagające wprowadzenia działań prewencyjnych dla poprawy bezpieczeństwa diagnozowanych i leczonych pacjentów.

– To wieloaspektowe podejście do szpitala i jego otoczenia obejmujące m.in. szkolenia personelu, potrzeby ubezpieczeniowe, kwestie proaktywnej likwidacji szkód. Jednym z efektów tego projektu ma być zbiór porad dla dyrektorów szpitali dotyczący zachowań w sytuacjach kryzysowych – powiedział prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

Dyrektor Biura Zarządzania Ryzykiem Medycznym TUW PZUW Piotr Daniluk wyjaśnił, że w ramach inicjatywy w szpitalach będą prowadzone wizytacje medyczne przez lekarzy z doświadczeniem medyczno-ubezpieczeniowym, którzy m.in. zdiagnozują potencjalne zagrożenia. Przeprowadzone będą również szkolenia dla pracowników. Innowacją w ramach programu mają być anonimowe badania opinii pacjentów po ich wypisie ze szpitali. Wyniki i analizy będą dostarczane do placówki medycznej co miesiąc.

– Chcemy zapytać pacjenta o jego doznania, o to jak personel się z nim obchodził, jak przekazywał mu informację o leczeniu i jak go leczył. Pytamy o doznania pacjenta – wyjaśnił Piotr Daniluk.

Rafał Kiliński ocenił, że „Szpital 360” ma m.in. poprawić bezpieczeństwo w placówkach medycznych i relacje między pacjentem a lekarzem i personelem medycznym.

TUW PZUW ubezpiecza w Polsce prawie 200 podmiotów medycznych i w każdym z nich od lat prowadzone są tzw. inspekcje specjalistów z różnych dziedzin, głównie lekarzy, którzy mają za zadanie wykazać błędy czy uchybienia w danej placówce.

Zapowiedź i szczegóły programu zostały przedstawione podczas II Ogólnopolskiego Kongresu Rozwiązań Ubezpieczeniowych dla Podmiotów Leczniczych, zorganizowanego przez TUW PZUW w Sopocie.

Więcej informacji tutaj.

AM, news@gu.com.pl

(źródło: portalsamorzadowy.pl, PAP, TUW PZUW)