Ubea wskazuje na falowanie średnich cen OC

0
320

W trakcie minionych trzech kwartałów trudno dopatrzeć się stałego trendu dotyczącego kosztów obowiązkowych OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (ppm.) – taki wniosek płynie z wrześniowego barometru cen opracowanego przez Ubea. Jako przykład eksperci porównywarki przywołali sytuację, jaka miała miejsce w sierpniu. Miesiąc ten przyniósł niewielką podwyżkę, która nastąpiła po najniższym wyniku od początku roku. 

W przypadku barometru cen OC przygotowywanego przez Ubea stałym punktem odniesienia jest przeciętna składka OC ppm. ze stycznia. Jest ona obliczana na podstawie średniego kosztu obowiązkowej polisy komunikacyjnej, oszacowanego w oparciu o ponad 100 tys. rzeczywistych kalkulacji internautów w porównywarce. – Na początku 2020 r. przeciętna składka OC wyniosła 1345 zł. Ta kwota stanowi punkt wyjściowy barometru na bieżący rok (składka ze stycznia = 100 w barometrze) – tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.

Analiza przeprowadzona przez ekspertów porównywarki wskazuje, że we wrześniu koszt OC powrócił do poziomu cen ze stycznia, czyli uplasował się na poziomie 100 w autorskiej skali Ubea (97 w sierpniu i 96 w lipcu przy np. 106 w lutym i 105 w marcu). To nie pierwsza taka sytuacja w obecnym roku. W maju 2020 r. barometr również wskazał wartość 100.

– W ujęciu realnym uwzględniającym tegoroczną inflację obowiązkowe ubezpieczenia OC jednak nieco potaniały względem początku 2020 roku. Tę kwestię również trzeba brać pod uwagę, bo ubezpieczyciele znajdują się pod presją rosnących kosztów części samochodowych oraz robocizny – wskazuje Paweł Kuczyński, prezes Ubea.

(AM, źródło: Ubea)