Ubezpieczenia nieruchomości coraz droższe

0
235

Z danych CUK Ubezpieczenia wynika, że w pierwszym półroczu 2022 roku stawki ubezpieczeń nieruchomości podrożały w każdym województwie.

Analiza multiagencji wykazała, że w I połowie tego roku ubezpieczenia nieruchomości podrożały w każdym województwie największe procentowo podwyżki odnotowano w Wielkopolsce – o 26,1%, w województwie opolskim (24,7%), świętokrzyskim (22,9%) oraz warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim (22,1%). Najmniejsze wzrosty cen odnotowano na Podlasiu (4,5%), w Małopolsce (5,4%), oraz województwach lubuskim i podkarpackim – po 13,5%.

– Koszty ubezpieczenia nieruchomości zwiększyły się w tym roku w całej Polsce. W większości województw za taki sam lub podobny zakres ochrony trzeba zapłacić o 13–18% więcej niż przed rokiem. W tym przedziale podwyżek jest 7 województw. Tylko w dwóch regionach wzrosty cen są jednocyfrowe, za to aż w 6 przekroczyły 20%. Powodem wzrostu wysokości składki jest na pewno droższa likwidacja szkód związana z usuwaniem następstw zalania czy pożaru, więcej kosztują naprawy i remonty po szkodach. Kolejną przyczyną wyższych składek jest wzrost wartości nieruchomości. Domy i mieszkania w ciągu roku znacząco zyskały na wartości, ich właściciele zabezpieczają je więc na wyższe sumy ubezpieczenia, które pozwalają na odtworzenie stanu sprzed szkody. To pociąga za sobą wyższe składki – ocenia Karolina Ławicka z CUK Ubezpieczenia.

W tym roku za ubezpieczenie nieruchomości najwięcej płacili mieszkający na Śląsku – średnio 420 zł.

W ubiegłym roku za ubezpieczenie nieruchomości średnio poniżej 300 zł płacono w aż 10 województwach. W tym roku zostały już tylko trzy takie regiony: Warmia i Mazury (292 zł), oraz województwa lubelskie i świętokrzyskie (297 zł). Na wielkość składki w największym stopniu wpływa suma ubezpieczenia będąca pochodną wartości nieruchomości, jej lokalizacja i metraż. Podrożyć składkę może też poszerzanie zakresu o różne dodatkowe klauzule, ale także wcześniejsze szkody, w tym szczególnie spowodowane powodzią.

O badaniu:

Analizie poddano polisy pochodzące z kilkudziesięciu towarzystw ubezpieczeniowych dostępnych w multiagencji CUK Ubezpieczenia. Ceny polis kupionych w pierwszym półroczu tego roku porównano z cenami polis z pierwszego półrocza 2021 r. Ceny dotyczą rocznego ubezpieczenia.

(AM, źródło: Brandscope)