Ubezpieczyciele radzą, jak walczyć z cukrzycą

0
586

W związku z przypadającym 14 listopada Światowym Dniem Walki z Cukrzycą ubezpieczyciele przypomnieli, że ta choroba cywilizacyjna dotyka już 3 milionów Polaków. Zwrócili też uwagę, że ryzyko zachorowania można znacząco ograniczyć poprzez odpowiedni styl życia i profilaktykę zdrowotną. Ale wiele osób zdaje się lekceważyć to zagrożenie.

Z badania Nationale-Nederlanden wynika, że w 2021 roku 35% ankietowanych nie wykonała żadnych podstawowych badań kontrolnych, takich jak morfologia. Tymczasem profilaktyka jest kluczowa. Cukrzyca może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów i przez to nie zostać rozpoznana na czas. W wielu przypadkach chorobie można zapobiec, a przynajmniej zminimalizować jej skutki.

– W około 90% przypadków lekarze diagnozują cukrzycę typu II, której występowanie warunkują czynniki ryzyka wynikające z niezdrowego trybu życia. Oznacza to, że nasz wpływ na pojawienie się i rozwój choroby jest znaczący. Dlatego od lat apelujemy do Polaków, aby zatroszczyli się o swoje zdrowie. Profilaktyka naprawdę ma sens i pozwala uniknąć zachorowania na cukrzycę lub wykryć ją na wczesnym etapie. Chcemy przekonać do tego jak najwięcej osób – mówi Joanna Walczuk, dyrektor ds. produktów Nationale-Nederlanden.

Według badania przeprowadzonego na zlecenie ubezpieczyciela, tylko połowa ankietowanych uważa, że prowadzi zdrowy tryb życia. Podczas gdy to właśnie brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta czy stosowanie używek prowadzą do otyłości. Ta z kolei stanowi główny czynnik zwiększający prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu II. Pierwszym krokiem powinna być zmiana diety i zrzucenie zbędnych kilogramów.

– Przygotowując posiłki, należy zwrócić uwagę na ich ładunek glikemiczny i ograniczyć węglowodany proste oraz tłuszcze zwierzęce. Warto też wprowadzić odpowiednie nawyki żywieniowe, a do diety włączyć składniki, które pomagają obniżać poziom cukru we krwi i działają profilaktycznie – mówi Katarzyna Lichosik, konsultant dietetyczny TU Zdrowie.

Groźne są również następstwa i powikłania wynikające z choroby, które istotnie wpływają na jakość i długość życia chorego. Wśród nich są m.in.: zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, utrata wzroku czy zespół stopy cukrzycowej. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać, że profilaktyka i wczesne rozpoznanie choroby naprawdę mogą uratować zdrowie i życie.

– Leczenie cukrzycy jest wymagające i kosztowne. Niezbędna jest również zmiana dotychczasowych nawyków i podporządkowanie się chociażby żywieniowym rygorom. Jednak jeśli w grę wchodzi życie i zdrowie jest to inwestycja, której nie można odkładać na później. Chcemy edukować społeczeństwo, jakie działania – w tym profilaktykę finansową – warto podejmować, aby zminimalizować ryzyko zachorowania oraz odpowiednio zabezpieczyć się na taki wypadek – mówi Joanna Walczuk.  

By zapewnić wsparcie i ochronę w tym zakresie, Nationale-Nederlanden oferuje  ubezpieczenie na wypadek diagnozy cukrzycy. Skierowane jest do osób zdrowych i do pacjentów chorujących na cukrzycę typu I i II, będących pod stałą kontrolą lekarzy specjalistów. To produkt zapewniający całościowe wsparcie w razie wystąpienia choroby. Ubezpieczenie zapewnia wypłatę comiesięcznego świadczenia w przypadku niezdolności do pracy. Ponadto ubezpieczeni mogą liczyć na otrzymanie pieniędzy po przebytej operacji związanej z cukrzycą, a także w przypadku wystąpienia powikłań cukrzycowych. Ubezpieczyciel zapewnia również pomoc w uzyskaniu dostępu do specjalistów takich, jak diabetolog, okulista, chirurg, psycholog czy urolog.

Z kolei TU Zdrowie stworzyło program zdrowotny Mój Dietetyk, skierowany do osób zmagających się zarówno z cukrzycą typu 2, jak także nadciśnieniem tętniczym, dną moczanową i osteoporozą. Program obejmuje:

  • stały i bezpośredni kontakt z konsultantem medycznym TU Zdrowie,
  • niezbędne konsultacje specjalistyczne,
  • laboratoryjne badania diagnostyczne,
  • obrazowe badania diagnostyczne,
  • opiekę dietetyka – konsultacje wraz z przygotowaniem jadłospisu oraz edukacją zdrowotną.

Po zgłoszeniu się do programu ubezpieczony pozostaje pod opieką konsultanta medycznego, który nadzoruje przebieg programu, pomaga w umawianiu wizyt i badań diagnostycznych.

(AM, źródło: Nationale-Nederlanden, TU Zdrowie)