W ostatnim czasie rynek obiegły informacje o kolejnych inicjatywach firm ubezpieczeniowych z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Członkowie Grupy PZU ponownie udzielili wsparcia w walce z pandemią Covid-19, natomiast AXA Partners wsparła duże rodziny.
TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych przekazał szpitalowi MSWiA na Stadionie Narodowym w Warszawie 40 bezprzewodowych stetoskopów, które mogą posłużyć kilkuset chorym.
– Zdrowie nie ma ceny. Pomoc w krytycznych sytuacjach, a taką jest pandemia, traktujemy jako swój obowiązek. Zależy nam, by ratować chorych oraz wspierać zaangażowanych w walkę z pandemią lekarzy i chronić ich samych przed zakażeniem. Dlatego sięgamy po innowacyjne rozwiązania – powiedziała Małgorzata Sadurska, członek zarządu PZU SA. Jak podkreśliła, bezprzewodowe stetoskopy sprawdziły się już w praktyce.
– Zdały egzamin w szpitalach w Małopolsce i na Śląsku, którym przekazaliśmy je jeszcze w październiku. Skutecznie służą tam pacjentom i lekarzom – wskazała Małgorzata Sadurska.
Oparte na sztucznej inteligencji nowatorskie urządzenia umożliwiają zdalne badanie płuc i serca. Pacjent, kierując się instrukcjami lekarza, przykłada stetoskop we wskazane punkty na ciele, a przebywający z dala od niego lekarz dostaje za pośrednictwem platformy internetowej natychmiastowy odczyt. Badanie nie wymaga bezpośredniego kontaktu z chorym i eliminuje ryzyko zakażenia personelu medycznego. Zapewnia jednocześnie stałą kontrolę stanu zdrowia pacjenta.
– Idea ubezpieczeń wzajemnych polega na ofiarności i pomocy. W obliczu pandemii ta pomoc jest szczególnie potrzebna. Niesiemy ją z zaangażowaniem. Dzięki PZU do szpitali opiekujących się zakażonymi koronawirusem trafiły już tzw. opaski życia, które zdalnie monitorują zdrowie chorych. Bezprzewodowe stetoskopy to nasz kolejny ambitny projekt – powiedział Rafał Kiliński prezes TUW PZUW. Zapowiedział też, że kolejne urządzenia otrzymają inne potrzebujące szpitale.
Z kolei PZU Zdrowie postanowiło wesprzeć PKN Orlen w pozyskaniu kadry medycznej do szpitala tymczasowego w Płocku. Do końca listopada na terenie Centrum Badawczo-Rozwojowego koncernu ma powstać placówka, która pomieści nawet 200 łóżek dla pacjentów chorych na Covid-19. Do pracy w szpitalu tymczasowym poszukiwane są przede wszystkim osoby z wykształceniem medycznym i doświadczeniem zawodowym w placówkach ochrony zdrowia, w tym m.in. lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni.
Natomiast AXA Partners dołączyła do grona partnerów wspierających rodziny wielodzietne – Związek Dużych Rodzin Trzy Plus. Od tej pory posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą kupić ubezpieczenie turystyczne ubezpieczyciela z 30% zniżką. Stowarzyszenie Związek Dużych Rodzin od 2007 r. aktywnie i skutecznie wpływa na kształt polskiej polityki rodzinnej. Od początku swojej działalności walczy ze stereotypem rodziny wielodzietnej. Dzięki ich działaniom coraz częściej duża rodzina jest postrzegana jako pozytywny wybór życia pełnego trudów, ale przede wszystkim pełnego radości i szczęścia.
(AM, źródło: PZU Zdrowie, TUW PZUW, AXA Partners)