Ubezpieczycielu, nie karz za stres

0
381

Przedłużający się okres pracy w domu może stanowić coraz większe obciążenie dla zdrowia psychicznego pracowników, jako że samotność w warunkach pracy zdalnej może prowadzić do depresji. Ubezpieczyciele muszą robić więcej, aby zapewnić pomoc w tym narastającym problemie, który w Wielkiej Brytanii dawał się we znaki jeszcze przed wybuchem pandemii Covid-19.

Wyniki ankiety przeprowadzonej w 2020 r. przez firmę analityczną Global Data wskazują, że 27% respondentów chce wrócić do pracy w biurze w pełnym wymiarze. 46% wolałoby pracować w modelu mieszanym, natomiast pozostałe 27% chciałoby już stale pracować w domu. Mimo że 73% pracowników biurowych przejawia pragnienie powrotu do biura, należy się spodziewać, że wielu z nich będzie nadal pracować zdalnie przez pozostałą część roku.

Brytyjski Inspektorat Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy (HSE) ustalił, że 12,8 mln roboczodni zostało straconych w 2019 r. wskutek związanego z pracą stresu, lęku i depresji.

Chociaż HSE podczas pandemii nie przestaje zwracać uwagi na kwestię zdrowia psychicznego personelu pracującego zdalnie, ubezpieczyciele karzą ubezpieczonych za zgłaszanie jakichkolwiek tego rodzaju problemów.

Kampania konsumencka Fairer Finance odkryła, że ubezpieczyciele tacy jak Budget, Virgin Money, Beagle Street i Canada Life faktycznie podwyższają wymiar składek konsumentom, który zgłaszają chociażby drobne stresy.

– Ubezpieczyciele wymagają od klientów, aby ujawniali stwierdzone problemy zdrowotne, dzięki czemu mogą odpowiednio wycenić ochronę – komentuje Jazmin Chong, analityczka ubezpieczeniowa w Global Data. – Tymczasem ubezpieczyciele muszą dostosowywać swoje polisy, tak aby odzwierciedlały zmienność środowiska ryzyka stworzonego przez pandemię, zwłaszcza że zdrowie psychiczne nie jest na ogół objęte ochroną w standardowych polisach. Chubb jest jednym z pierwszych ubezpieczycieli, którzy próbują sprostać tej nowej zmianie zapotrzebowania na rynku, przez wprowadzenie ubezpieczenia Praca w Domu dla regionu Azji i Pacyfiku. Obejmuje ono nadwyrężenia i urazy związane z postawą ciała, opiekę nad zdrowiem psychicznym i odszkodowania za następstwa nieszczęśliwych wypadków, takich jak poślizgnięcie się i upadek.

AC