UFG: Dochodzenie opłat za brak OC ppm jest w interesie społecznym

0
1062

Ustawodawca nałożył na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny między innymi wykonanie zadania, jakim jest kontrolowanie obowiązku posiadania ważnego ubezpieczenia OC komunikacyjnego i dochodzenie opłat za brak spełnienia tego obowiązku. Wysokość i sposób dochodzenia tych opłat są określone w przepisach prawa i tak też Fundusz je wykonuje – oświadczył UFG w odpowiedzi na prośbę „Gazety Ubezpieczeniowej” o komentarz w sprawie interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącej m.in. opłat karnych za niedopełnienie obowiązku ubezpieczeniowego w zakresie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

RPO zwrócił się do ministra o stanowisko dotyczące odmowy umorzenia lub udzielenia ulgi w spłacie tych opłat, odwołania się od decyzji o ich nałożeniu oraz wysokości, a także rozważenie zainicjowania zmian legislacyjnych w celu ich wyeliminowania.

Więcej w artykule na portalu GU.

W przesłanym „GU” stanowisku UFG podkreślił, że od początku swojej działalności wypłacił poszkodowanym przez nieubezpieczonych sprawców ponad 2 miliardy złotych.

„W ostatnich latach, rok do roku, wypłacamy poszkodowanym i ich rodzinom po ok. 100 milionów złotych tytułem odszkodowań i świadczeń. To zatem w interesie społecznym – tysięcy poszkodowanych i ich rodzin – leży dochodzenie opłat za niewykonanie ustawowego obowiązku. Te pieniądze wypłacamy w imieniu nieubezpieczonych sprawców, bo należą się ofiarom i ich rodzinom. Fundusz występuje z regresem do sprawców, są oni winni już blisko 360 milionów złotych (stan na koniec 2023 roku). Opłata ma charakter prewencyjny, a jej rola jest taka, że ma skutecznie i na stałe utrwalić świadomość obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia przez posiadacza pojazdu. Dzisiaj średni koszt szkody spowodowanej przez nieubezpieczonego sprawcę wynosi ponad 20 tysięcy złotych. Wszystko to przy średnim koszcie polisy wynoszącym ok. 600 zł i nieustannej obecności tematu ubezpieczeń komunikacyjnych w mediach tradycyjnych i mediach społecznościowych. To oczywiście oznacza, że trudno z poziomu posiadacza pojazdu wyprzeć ten temat i tłumaczyć się brakiem świadomości obowiązku ubezpieczenia pojazdu. Tym bardziej że ustawowy obowiązek posiadania ważnego OC nie jest niczym nowym, bo obowiązuje od dziesięcioleci” – wskazał UFG.

Fundusz zwrócił też uwagę, że każdorazowo w postępowaniach egzekucyjnych przedstawia możliwość rozłożenia spłaty opłaty karnej za brak OC ppm na 24 nieoprocentowane raty. Nawet w sytuacji, w której nieubezpieczony nie chce współpracować z UFG (np. unika jakiegokolwiek kontaktu z nim), taka osoba otrzymuje możliwość spłaty w 10 ratach.

(AM, źródło: UFG, gu.com.pl)