UFG kończy zwroty pieniędzy za wyjazdy odwołane z powodu pandemii

0
406

Ponad 223 miliony złotych wypłacił Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podróżnym, których imprezy turystyczne odwołano z powodu pandemii Covid-19. UFG przekazuje w tej chwili ostatnie środki i wysyła powiadomienia na konta podróżnych, których wnioski nie połączyły się z wnioskami przedsiębiorców turystycznych.

UFG ogłosił datę zakończenia wypłat z wniosków o zwrot środków wpłaconych przez podróżnych na imprezy turystyczne odwołane z powodu koronawirusa, złożonych do 31 grudnia ubiegłego roku przez podróżnych i przedsiębiorców turystycznych. Imprezy te miały odbyć się w okresie od 28 lutego do 1 października 2020 r.

Do tej pory UFG wypłacił ponad 223 mln zł. Wnioski złożyło ogółem 298 przedsiębiorców i ponad 111 tys. osób, które zawarły umowę o udział w imprezie turystycznej. Przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski, odpowiadają według szacunków wielu ekspertów przynajmniej za 80% rynku turystycznego w Polsce, rozumianego jako wyjazdy zagraniczne i krajowe (bez udziału firm, które zdecydowały się na samodzielne zwroty zaliczek). Wypłacone przez UFG środki trafiły do kilkuset tysięcy osób, bo tylu mogły dotyczyć wnioski złożone przez ponad 100 tys. osób, które zawarły umowę o udział w imprezie turystycznej. Dotyczyła ona najczęściej grupy podróżnych, dlatego UFG szacuje, że środki trafiły do kilkuset tysięcy osób.

W przypadku części wniosków wciąż występują rozbieżności między tym, co podali podróżni, a informacjami przekazanymi przez przedsiębiorców turystycznych. Dlatego 5 marca Fundusz wysłał do 23 tys. powiadomień dotyczących konieczności wykonania odpowiednich czynności ze złożonym wnioskiem.

Przedstawiciele UFG szacują, że łączna pula kwota wypłacona tytułem zwrotu środków nie przekroczy 230 mln zł.

(AM, źródło: UFG)