UFG: Pandemia automatycznie nie zwalnia z obowiązku zapłaty kary za brak OC

0
984

Pandemia nie może być powodem automatycznego zwolnienia z obowiązku uiszczenia kary za brak OC – wskazał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), odpowiadając Rzecznikowi Finansowemu (RzF) na apel dotyczący niekarania kierowców za brak OC.

Jak powiedział niedawno PAP zastępca Rzecznika Andrzej Kiciński, RzF stara się, by wprowadzić regulacje o czasowym odroczeniu poboru i egzekucji kar za brak OC komunikacyjnego na okres epidemii. – Chodzi o sytuacje, gdy z powodu kwarantanny lub złego stanu zdrowia umowa nie zostanie przedłużona na kolejny okres – wskazał. – Uważam, że w takich wypadkach Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – pod warunkiem że faktycznie nikt nie jeździł nieubezpieczonym autem i nie spowodował wypadku – powinien wykorzystać możliwość zwolnienia z opłaty karnej w całości lub znacznej części – mówił.

W odpowiedzi na apel Rzecznika Finansowego, UFG wskazał, że w ramach swoich ustawowych uprawnień, uwzględniając szczególne okoliczności niespełnienia obowiązku ubezpieczenia, jak również kierując się zasadami współżycia społecznego, „od zawsze z uwagą podchodzi do każdej sprawy wynikającej z nałożonej kary za brak polisy OC i od zawsze poddaje ją indywidualnej ocenie” – podał Forsal.pl za PAP.

Rzecznik prasowy UFG Damian Ziąber powiedział PAP, że „sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy, nie może być słowem-wytrychem umożliwiającym automatyczne zwolnienie z obowiązku uiszczenia kary, jeśli nie towarzyszy temu rzetelne udokumentowanie wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej, np. faktu samego zachorowania lub konieczności poddania się kwarantannie”.

– Inaczej moglibyśmy doprowadzić do niepożądanego poczucia bezkarności w odniesieniu do ustawowego obowiązku posiadania ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego – zaznaczył rzecznik.

Więcej:

https://forsal.pl/…

(AM, źródło: Forsal.pl, PAP)