Unilink: Rok 2023 przyniósł poprawę bezpieczeństwa na drogach

0
495

W 2022 r. liczba wypadków drogowych wyraźnie spadła. Eksperci Unilink sprawdzili, czy rok 2023 poszedł w ślady swojego poprzednika.

Ostatni kwartał ubiegłego roku był bezpieczniejszy niż III kwartał 2023 r.  Kwartalne zmiany prezentowały się następująco:

  • Wypadki drogowe – spadek o 22%
  • Ofiary wypadków, ogółem – spadek o 24%
  • Ofiary wypadków, zabici – spadek o 28%
  • Ofiary wypadków, ranni – spadek o 24%

Nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli porównamy statystyki z IV kw. 2023 r. oraz analogicznego okresu poprzedniego roku:

  • Wypadki drogowe – wzrost o 2%
  • Ofiary wypadków, ogółem – spadek 2%
  • Ofiary wypadków, zabici – spadek o 15%
  • Ofiary wypadków, ranni – spadek o 1%

Zdaniem ekspertów Unilink bezpieczniejszy czwarty kwartał na drogach zapewne przyczynił się do tego, że według wstępnych danych 2023 był kolejnym rokiem z poprawą bezpieczeństwa drogowego. Spadek liczby wypadków z 21,3 tys. w 2022 r. do ok. 20,8 tys. w kolejnym roku jest pozytywną informacją. Warto przypomnieć, że jeszcze w 2020 r. odnotowano ponad 23,5 tys. wypadków. Innym pozytywem jest spadek rocznej liczby zabitych na drodze. – Przypomnijmy, że jeszcze w połowie minionej dekady na drogach rocznie ginęło około 3000 osób – dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert Unilink.

Pole do poprawy wciąż jest w Polsce bardzo duże

Porównania Polski z liderami drogowego bezpieczeństwa w Unii Europejskiej (np. Szwecją, Norwegią i Danią) pokazują, że wciąż jest wiele do poprawy. W tych krajach pomimo wysokiego poziomu bezpieczeństwa na drogach, popularnością cieszą się kompleksowe pakiety ubezpieczeniowe będące odpowiednikami krajowych pakietów OC+AC+NNW.

– W minionym roku w Polsce zaobserwowaliśmy znaczny wzrost zainteresowania ubezpieczeniami assistance. Posiadanie polisy assistance w przypadku zdarzenia drogowego może np. zapewnić naprawę pojazdu na miejscu kolizji lub wypadku, zorganizować holowanie auta czy też dostarczyć auto zastępcze na miejsce zdarzenia. Wzrost zainteresowania taką ochroną wśród klientów oczywiście cieszy, ale zdecydowanie rekomenduję posiadanie pełnego pakietu ochrony, czyli OC+AC+NNW+assistance, który zapewni kompleksowe bezpieczeństwo. Nieodłącznym dodatkiem do tego pakietu powinno być także ubezpieczenie OC w życiu prywatnym lub ochronna polisa na życie. O wypadek czy kolizję na drodze nietrudno, a z odpowiednim pakietem ubezpieczeniowym sytuacja będzie dla nas lub naszych bliskich mniej stresująca oraz nie zrujnuje prywatnych finansów. Dodatkowo odpowiednio dobrane ryzyka ubezpieczeniowe gwarantują zwrot środków za elementy wyposażenia pojazdu np. szyby czy opony – komentuje Michał Jaworski, ekspert multiagencji ubezpieczeniowej Unilink.

(AM, źródło: Unilink)