Uraz o charakterze biczowym

0
1773

Czy proces sądowy o zapłatę zadośćuczynienia za skutki powstałego w wyniku wypadku komunikacyjnego urazu odcinka szyjnego kręgosłupa o charakterze biczowym tzw. whiplash jest procesem trudnym?

Bardzo często dochodzi do sytuacji, w których ubezpieczyciele odmawiają wypłaty zadośćuczynienia za doznany przez poszkodowanego uraz skręcenia odcinka szyjnego kręgosłupa, tzw. uraz biczowy. Proces sądowy pozornie prosty może jednak okazać się trudny z uwagi na sam charakter tego rodzaju urazu.

Subiektywnie rzecz ujmując

Uraz skręcenia odcinka szyjnego kręgosłupa jest urazem tkanek miękkich, w związku z czym nie można go wykryć za pomocą badania rentgenowskiego czy badania rezonansem magnetycznym. Przez to uraz ten stanowi poważny problem diagnostyczny i orzeczniczy.

Należy mieć na uwadze, że w praktyce klinicznej zespół dolegliwości związanych z tzw. whiplash rozpoznawane są wyłącznie na podstawie charakteru subiektywnych skarg zgłaszanych przez pacjentów oraz informacji, że uczestniczyli oni w kolizji drogowej. Zwraca się także uwagę na niezwykle istotny aspekt częstego współwystępowania urazu typu whiplash oraz samoistnych zmian chorobowych kręgosłupa i znaczenia tego faktu dla opiniowania sądowo-lekarskiego.

Powszechność występowania samoistnych zmian chorobowych kręgosłupa (na tle zmian zwyrodnieniowych) powoduje, że duży odsetek przewlekle chorych skłonnych jest uznawać odczuwane dolegliwości jako wyłączne następstwa jakiegoś gwałtownego zdarzenia (np. wypadku drogowego), w którym ostatnio uczestniczyli, „zapominając”, że występowały u nich już wcześniej, zwłaszcza w sytuacji nagromadzenia negatywnych emocji związanych z poczuciem krzywdy, bezkarnością domniemanego sprawcy, kłopotami w uzyskaniu odszkodowania, bezsilnością wobec schematów rutynowego postępowania urzędników lub aparatu sprawiedliwości itp.

Niezbędne dowody

W tego typu procesach warto jest przedstawić całą historię medyczną potwierdzającą fakt leczenia z okresu powypadkowego, jak również kilku lat wstecz przed wypadkiem. Niekiedy procesy te wymagają przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego z dziedziny rekonstrukcji wypadków drogowych celem ustalenia, czy przy danych prędkościach zderzeń pojazdów, jego charakterze mogło dojść w ogóle do wyzwolenia sił, które spowodowałyby jakikolwiek uraz kręgosłupa.

Podstawowym dowodem w tego typu urazach jest w końcu dowód z opinii biegłego neurologa lub ortopedy, często także potrzebny jest dowód z opinii biegłego psychologa, bowiem statystycznie w prawie 40% przypadków osób, które doznały uszczerbku na zdrowiu w postaci „smagnięcia biczem”, towarzyszą także zmiany związane z funkcjonowaniem ich psychiki.

Wyżej opisane trudności dowodowe powodują, iż proces może okazać się bardzo długi, a często w okresie tym u poszkodowanych dochodzi do zaniknięcia odczuwanych dolegliwości.

mec. Aleksandra Krowińska-Giza
kancelaria Strażeccy, Jaliński i Wspólnicy