Vienna Insurance Group rośnie pomimo trudnego otoczenia

0
900

W pierwszej połowie tego roku Vienna Insurance Group odnotowała wzrost wolumenu składki i zysku brutto oraz zauważalną poprawę wskaźnika mieszanego. Swój udział w tych osiągnięciach miały też spółki grupy w Polsce.

– Znaczący wzrost zarówno wolumenu składek, jak i zysku zostały osiągnięte w trudnym środowisku, ponieważ w pierwszej połowie roku trwała pandemia, która w różnym stopniu wpłynęła na nasze codzienne życie. Uważam nasz model biznesowy, który daje wszystkim regionalnym spółkom grupy swobodę przedsiębiorczości niezbędną do dostosowywania produktów i rozwiązań do lokalnych potrzeb, za pozytywny czynnik naszego stabilnego rozwoju – powiedziała CEO VIG, Elisabeth Stadler.

Składki i zyski w górę

Wolumen składek grupy utrzymał się w trendzie wzrostowym pomimo różnych skutków Covid-19 na rynkach, na których działa VIG, rosnąc o 3,5% r/r do poziomu 5773 mln euro. Z wyjątkiem ubezpieczeń na życie ze składką jednorazową, wszystkie linie biznesowe poprawiły swoje rezultaty względem roku poprzedniego.  Wydatki na odszkodowania i świadczenia ubezpieczeniowe pomniejszone o udział reasekuratorów wyniosły 3,6 mld euro. Było to o 0,9% więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. 

Zysk brutto na poziomie 251,4 mln euro był o 25% wyższy niż na koniec czerwca ubiegłego roku i uwzględnia rezerwy zawiązane na potrzeby ewentualnych roszczeń związanych z Covid-19 oraz niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi. Zysk netto wyniósł 186,3 mln euro, co oznacza wzrost o 47,5% r/r.

Regulacyjny współczynnik wypłacalności VIG na dzień 30 czerwca 2021 r. wyniósł 267%. Wynik finansowy (w tym wynik spółek konsolidowanych metodą praw własności) wyniósł 353,6 mln euro, o 8,9% mniej niż rok wcześniej. Zwrot na kapitale własnym brutto poprawił się z 9,1% do 11%.

Grupa nie koryguje planów

Wskaźnik mieszany grupy wynoszący 95,2% był o 0,3 p.p. niższy niż w roku poprzednim.

VIG przewiduje, że oprócz trwającej pandemii i dużej niepewności co do dalszego przebiegu i wpływu szybko rozprzestrzeniającego się wariantu delta, na rozwój jej biznesu w drugiej połowie 2021 r. mogą wpłynąć także klęski żywiołowe, takie jak lipcowa powódź. 

– Jesteśmy jednak przekonani, że osiągniemy nasze cele na 2021 r., nie tylko ze względu na naszą ostrożną politykę rezerwacyjną. Dlatego możemy potwierdzić naszą prognozę osiągnięcia ok. 10,4 mld euro przy wolumenie składki i zysku brutto w przedziale od 450 do 500 mln euro. Oczekujemy, że wskaźnik mieszany wyniesie około 95% – potwierdziła Elisabeth Stadler.

Rośnie sprzedaż w Polsce

Ze sprawozdania grupy wynika, że polskie spółki VIG zebrały w pierwszej połowie 2021 roku 640,7 mln euro składek, o 8,5% więcej niż rok wcześniej, tj. 590,5 mln euro. Zysk brutto spadł z 35,5 mln euro do 33,8 mln euro (-4,9% r/r), natomiast wskaźnik mieszany wzrósł o 0,3 p.p, do 94,4%.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl