VIG osiąga lepsze wyniki niż przed pandemią

0
550

Vienna Insurance Group odnotowała znaczną poprawę wszystkich kluczowych danych w 3 kwartałach 2021 r. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. Uzyskane rezultaty są również lepsze od wyników osiągniętych przed pandemią, tj. w 2019 roku.

– Dzięki zróżnicowanemu pozycjonowaniu i podejmowaniu szybkich działań na szczeblu lokalnym byliśmy w stanie skutecznie zarządzać trendami w branży ubezpieczeniowej. VIG nadal zapewnia bezpieczeństwo i stabilność nawet w trudnych warunkach. Gospodarka radzi sobie również lepiej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) niż przewidywano kilka miesięcy temu. Dlatego jesteśmy przekonani, że osiągniemy nasze cele na 2021 r. i przekroczymy przewidywany wolumen składek w wysokości 10,4 miliarda euro – powiedziała CEO VIG, Elisabeth Stadler.  

Składka zebrana przez grupę wzrosła o 5,1%, do 8391 mln euro. Podobnie jak w poprzednich kwartałach, wszystkie linie biznesowe, z wyjątkiem ubezpieczeń na życie ze składką jednorazową, odnotowały znaczne wzrosty. Szczególnie dużą poprawę odnotowano w biznesie majątkowym i wypadkowym, gdzie przypis wzrósł o 7,4%, do 4,1 mld euro.  Ubezpieczenia na życie ze składką regularną wzrosły o 2,8%, do 2 mld euro, OC komunikacyjne – o 4,9%, do 1,2 mld euro, a wartość szkód komunikacyjnych wzrosła o zadowalające grupę 8,6%, do 1,1 mld euro. Pandemia podniosła świadomość zdrowotną i chęć tworzenia rezerw.  Zgodnie z planem ubezpieczenia na życie ze składką jednorazową ponownie spadły o 2,9%, do 661,7 mln euro. 

W Polsce VIG zebrała 951,3 mln zł składek, o 7% więcej niż rok wcześniej (889,1 mln euro).

Zysk brutto wyniósł 376,1 mln euro i był o około 41,2% wyższy od uzyskanego w analogicznym okresie roku poprzedniego. W Polsce wynik finansowy brutto BVIG uplasował się na poziomie 7 mln euro. Rok wcześniej było to 6,4 mln euro (+9,6% r/r).

Wskaźnik mieszany VIG wyniósł 95,2% i był o 0,9 punktu procentowego lepszy niż przed rokiem. Wpływ szkód pogodowych w tym roku został zniwelowany przez kompleksowy program reasekuracyjny oraz pozytywne efekty działań strategicznych podjętych w ramach Agendy 2020. W Polsce combined ratio wyniósł 91,7%, wobec 90,9% przed rokiem.

Na podstawie prognoz wyników gospodarczych regionu CEE (lepsze niż strefy euro) VIG przewiduje, że cele wyznaczone na 2021 r. zostaną zrealizowane, a oczekiwany wolumen składki na poziomie ok. 10,4 mld euro prawdopodobnie zostanie nieznacznie przekroczony. Oczekiwany zysk brutto został potwierdzony na poziomie od 450 do 500 mln euro. Oczekuje się, że wskaźnik mieszany pozostanie na poziomie około 95%.

(AM, źródło: VIG)