W Leadenhall pośrednik ubezpiecza zdalnie… nawet życie

0
589

Koronawirus zmienił nie tylko nasz styl życia i funkcjonowania, ale przede wszystkim wymusił na wielu organizacjach zmianę procesów obsługi klienta. Co za tym idzie, przyspieszył ich decyzję w zakresie cyfryzacji. Często przed pandemią pewne projekty informatyczne ciągnęły się latami, ponieważ coś wydawało się trudne lub niemożliwe do realizacji. Później, w ciągu zaledwie kilku tygodni, wdrożono narzędzia niezbędne do zapewnienia ciągłości biznesu.

Cóż, kolejny raz sprawdziło się stare przysłowie „Potrzeba jest matką wynalazków”.

Powyższe dylematy nie dotyczyły Leadenhall, który jako specjalistyczny insurtech od lat konsekwentnie stawia na rozwój narzędzi wspierających pośredników w zdalnym procesie obsługi klienta. Dzięki temu ogłoszenie marcowego lockdownu, a co za tym idzie, utrudniony kontakt osobisty z klientami, nie wpłynęło negatywnie na bieżące funkcjonowanie naszych partnerów.

Tomasz Domalewski

Jak więc wygląda praca z klientem?

O tym decyduje pośrednik – może zrobić to całkowicie zdalnie lub jeśli któryś etap procesu sprzedaży chce przeprowadzić w sposób tradycyjny, w modelu hybrydowym.

Krok 1 – Udostępnienie formularza klientowi

Pośrednik wybiera w systemie produkt, a następnie wpisuje podstawowe dane identyfikujące ubezpieczonego i przesyła formularz ubezpieczenia do klienta w celu samodzielnego uzupełnienia.

Krok 2 – Wypełnienie formularza oferty

Klient otrzymuje za pośrednictwem poczty elektronicznej notyfikację z linkiem do chronionego hasłem formularza oferty, który uzupełnia w bezpiecznym środowisku systemowym.

Co ważne, wymiana formularza na linii pośrednik – klient może odbywać się wiele razy, np. w przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości, które obie strony procesu muszą wyjaśnić między sobą.

Krok 3 – Przygotowanie dokumentów ubezpieczeniowych

Po wypełnieniu formularza przez klienta pośrednik kończy proces ofertowy w systemie Leadenhall. Jeśli dana oferta wymaga oceny ryzyka, zostaje ona automatycznie przekierowana do właściwego zespołu underwriterów, a w przypadku, w którym oferta ma status „aktywna” (czyli nie wymaga oceny ryzyka lub proces ten został już zakończony), pośrednik samodzielnie rejestruje notę pokrycia i wniosek ubezpieczeniowy.

Pośrednik decyduje, czy wniosek ma być podpisany odręcznie (wówczas wymagane jest wgranie skanu podpisanego wniosku do systemu), czy też – jak ma to miejsce w ponad 90% umów – elektronicznie.

Krok 4Akceptacja wniosku

Klient otrzymuje za pośrednictwem poczty elektronicznej notyfikację z linkiem do wniosku. Nie jest wymagane posiadanie certyfikatu kwalifikowanego ani specjalnego oprogramowania. Wystarczy dostęp do sieci i komputera bądź urządzenia mobilnego.

Podpisu dokonuje w jednej z trzech wybranych form: odręcznie przez złożenie podpisu na ekranie dotykowym swojego smartfona lub tabletu, z klawiatury lub przez wgranie bezpośrednio do dokumentu zdjęcia swojego podpisu.

Krok 5 – Wygenerowanie polisy i aktywowanie płatności online

Po elektronicznej akceptacji wniosku pośrednik otrzymuje notyfikację z informacją o podpisaniu wniosku.

Przechodząc do systemu, na ekranie szczegółowym polisy udostępnione ma wszystkie dokumenty związane z umową ubezpieczenia oraz może wysłać link do płatności online, gdzie klient dokonuje zapłaty składki za pośrednictwem wybranej formy płatności (e-przelew, karta, BLIK, GPay, ApplePay).

Tomasz Domalewski
Sales Director
Leadenhall Insurance SA