W PZU cyfrowo potwierdzisz tożsamość

0
999

PZU we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji wdrożył innowacyjne rozwiązanie służące uwierzytelnianiu użytkownika platformy mojePZU. Już wkrótce klienci zakładu będą mogli zdalnie potwierdzić swoją tożsamość za pomocą aplikacji mObywatel.

– Polacy chętnie korzystają z wszelkich udogodnień, jakie niesie ze sobą rewolucja cyfrowa. Zwłaszcza w ostatnim czasie innowacyjne rozwiązania, pozwalające załatwić sprawy zdalnie, zdały egzamin i cieszą się ogromną popularnością. Dlatego wraz z Ministerstwem Cyfryzacji uruchamiamy pionierskie rozwiązanie. Dzięki aplikacji mObywatel, szybko i bez wychodzenia z domu można potwierdzić swoją tożsamość i skorzystać z wielu usług w portalu mojePZU – mówi Elżbieta Häuser-Schöneich, członek zarządu PZU.

mObywatel to bezpieczna, oficjalna aplikacja, którą można znaleźć i pobrać za darmo w sklepach Google Play i App Store. Aby uruchomić aplikację, potrzebny jest profil zaufany. Obecnie z mObywatela korzysta ponad 1,3 miliona Polaków. mObywatel w wielu życiowych sytuacjach zastępuje dowód osobisty. Aplikacją można się wylegitymować, odbierając przesyłkę na poczcie, w pociągu w trakcie kontroli biletów, w hotelach, wypożyczalniach sprzętu sportowego, dzięki niej także – bez konieczności okazywania dowodu osobistego – można pobrać kartę wyborczą.

– Stale pracujemy nad nowymi funkcjonalnościami. Już dziś można w niej znaleźć także mPojazd, a wkrótce pojawi się też coś, na co czeka wielu kierowców – prawo jazdy w telefonie, czyli mPrawo Jazdy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Obsługa mObywatel wymaga kilku kliknięć na ekranie smartfona. Po pobraniu aplikacji i zalogowaniu się do systemu za pomocą profilu zaufanego, użytkownik otrzyma dostęp do mTożsamości, czyli swoich aktualnych danych, które mamy w dowodzie osobistym. Dane zapisane w telefonie – imię, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, zdjęcie, termin ważności dowodu oraz informacja, kto go wydał – są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Nawet w razie zgubienia telefomu, dane pozostaną bezpieczne, ponieważ chroni je zaszyfrowany zapis, a także blokada telefonu i hasło wybierane podczas aktywacji aplikacji. 

Kolejny krok to potwierdzenie tożsamości w mojePZU. W aplikacji należy wybrać mTożsamość, a następnie opcję „Przekaż do Instytucji”, skanując lub kopiując wygenerowany w mojePZU kod QR. W ten prosty sposób  przekazujemy swoje dane do PZU. I gotowe! Od tego momentu szybko i bezpiecznie możemy już korzystać z usług dostępnych w mojePZU.

– Dzięki mObywatelowi nasi klienci mają także szybki dostęp do swojej dokumentacji medycznej w PZU Zdrowie. Mogą pobierać e-recepty, skierowania i otrzymywać wyniki badań. Poprzez platformę mojePZU można także zgłosić szkodę, kupić m.in. polisę mieszkaniową i turystyczną, umówić się do lekarza oraz zainwestować oszczędności. Na klientów czekają tu także atrakcyjne rabaty oraz zniżki w ramach Klubu PZU Pomocni – dodaje Konrad Grajeta, dyrektor projektu mojePZU.

(AM, źródło: PZU)