W sądach raz górą Allianz, a raz byli agenci

0
1354

Mimo że od reorganizacji agencyjnej sieci sprzedaży Allianz Polska realizowanej pod hasłem „Agent OdNowa” minie wkrótce pięć lat, to przed sądami nadal toczą się sprawy z powództwa pośredników o zapłatę świadczeń wyrównawczych w związku z rozwiązaniem umów agencyjnych. Kilka sporów zostało już rozstrzygniętych – część z nich na korzyść powodów, a część na korzyść pozwanych.

12 października 2022 r. Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie XXIII Ga 1628/21 prawomocnym wyrokiem oddalił apelację Allianz Życie Polska od wyroku Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy uwzględniającego w całości roszczenia byłego agenta o zapłatę świadczenia wyrównawczego. Wyrok jest prawomocny. Tego samego dnia SR w sprawie XVII GC 2260/22 uwzględnił w 95% roszczenia byłego agenta i właściciela agencji przeciwko spółce życiowej. Z kolei 9 września ten sam Sąd Rejonowy uwzględnił w całości roszczenia byłego agenta przeciwko towarzystwom ubezpieczeniowym Allianz o zapłatę świadczenia wyrównawczego (sygn. sprawy XV GC 2169/21). Oba wyroki są nieprawomocne.

Allianz Polska przekazał „Gazecie Ubezpieczeniowej”, że nie komentuje wyroków sądów. Warto jednak mieć na uwadze, że ich orzecznictwo w tym sporze jest w wielu przypadkach korzystne dla ubezpieczyciela. 27 maja 2021 roku SO w Warszawie oddalił apelację powoda od wyroku Sądu Rejonowego oddalającego w całości roszczenia byłego agenta o zapłatę świadczenia wyrównawczego; wyrok jest prawomocny (sygn. sprawy XXIII GA 196/21). Z kolei 6 maja tego roku oddalił apelację powoda i Allianz Życie od wyroku częściowo uwzględniającego roszczenie byłego agenta i właściciela agencji (sygn. sprawy XXIII GA 185/22). Oba rozstrzygnięcia są prawomocne. Oprócz tego 24 czerwca Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie wydał wyrok w sprawie o sygn. akt XV GC 602/20, w którym oddalił w większości roszczenia byłego agenta o zapłatę świadczenia wyrównawczego przeciwko TUiR Allianz Polska. Natomiast 5 października oddalił w całości roszczenia byłego agenta o zapłatę świadczenia wyrównawczego (sygn. sprawy XVI GC 226/20).

Powyższe sprawy są pokłosiem zmian w sieci agencyjnej Allianz przeprowadzonych w 2017/2018 r., które doprowadziły do zakończenia przez ubezpieczyciela współpracy z ok. 200 agencjami wyłącznymi w całej Polsce i wieloma agentami. Na skutek reorganizacji liczni agenci i właściciele agencji skierowali swoje roszczenia do sądu. Przed Sądem Okręgowym w Warszawie w toku pozostaje też pozew obejmujący roszczenia kilkudziesięciu agentów i właścicieli agencji przeciwko spółkom Allianz o naprawienie szkody.

(am)