Czy firmy IT potrzebują benefitów ubezpieczeniowych?

0
724

To zależy. Branża IT ma swoją specyfikę, jest branżą wymagającą, w której przedstawiciele kadr bardzo często mówią o „walce” o pracownika. Celem naszej współpracy z firmami IT jest przygotowanie i wdrożenie takich programów ubezpieczeniowych, które mogą być wartością dodaną i „czymś więcej” oferowanym przez pracodawcę.

Postaram się zwrócić uwagę na kluczowe elementy programów, które według naszego doświadczenia mogą być dla IT programami atrakcyjnymi.

Elementy wyróżniające firmy IT

Zanim zabierzemy się za poszukiwanie oferty odpowiadającej wymaganiom pracowników IT, warto zastanowić się, jaka jest specyfika tej branży pod kątem pracowniczym.

  • Umowy B2B – najczęstszą formą współpracy w firmach IT są umowy z osobami prowadzącymi JDG. U naszych klientów z tej branży jest to ok. 70–80% pracowników.
  • Praca zdalna/hybrydowa – coraz rzadziej spotykamy firmy z tej branży, w których praca odbywa się w pełni stacjonarnie.
  • Wysoka średnia zarobków oraz ich duże zróżnicowanie kwotowe – bardzo dużo mówi się o tym, że zarobki w branży IT są wysokie, ale warto wspomnieć również, że zróżnicowanie zarobków w ramach organizacji jest bardzo duże – według raportu firmy Next Technology o sytuacji na rynku pracy w branży IT oczekiwane wynagrodzenie na stanowisku junior developer to 7700 zł + VAT, a w przypadku expert developera jest to 35 409 zł + VAT.
  • Niska średnia wieku – w przypadku naszych klientów z branży IT średnia wieku pracowników jest w przedziale 30–35 lat.

Ubezpieczenie zdrowotne

Pierwszym produktem, który chciałabym omówić, jest ubezpieczenie zdrowotne, czyli benefit, który u większości klientów, u których się pojawiamy, już funkcjonuje.

Co istotne, nie jestem zwolenniczką „wysadzania w powietrze” opieki zdrowotnej i układania od nowa, jeżeli uwagi pracowników dotyczą kwestii, które można uregulować z dostawcą poprzez odpowiednie zapisy umowy. Często po przeanalizowaniu problemów, które zgłaszają pracownicy i kadry, a także przeprowadzeniu konkursu ofert, decydujemy się na negocjowanie warunków z obecnym dostawcą.

W przypadku opieki zdrowotnej analizujemy wiele elementów. Mówimy tu o dostępności terminów/gwarancji terminów – kluczowym elemencie wpływającym na zadowolenie pracowników, zakresie specjalistów, diagnostyce, dodatkowych elementach opieki medycznej, placówkach czy sposobie przystępowania, obsługi oraz umawiania wizyt.

Podczas analizy tych elementów warto wziąć pod uwagę specyfikę grupy, o której pisałam na początku. W związku z pracą zdalną lub hybrydową należy zadbać o to, aby była możliwość przystąpienia online do ubezpieczenia. Ważna jest dostępność placówek medycznych i liczba podwykonawców w różnych częściach kraju. Jeżeli mamy model pracy hybrydowej, możemy skupić się na mieście, w którym znajduje się firma, jako kluczowej lokalizacji, jeżeli jednak pracownicy są w pełni zdalnie, wtedy zależy nam na rozbudowanej sieci podwykonawców.

Nie ma jednego idealnego rozwiązania dla IT czy jednego dostawcy opieki zdrowotnej, który sprawdzi się najlepiej. Wiele zależy od tego, jak liczebna jest grupa, gdzie zlokalizowana, co zgłaszają pracownicy i jakie są dotychczasowe doświadczenia pracodawcy w tym temacie.

Ubezpieczenie na życie

Produktem, którego bardzo często nie ma w firmach IT, jest ubezpieczenie na życie. W branży utarła się opinia, że pracownicy IT nie chcą się ubezpieczać, bo to głównie młodzi ludzie i nawet gdy pracodawca funduje ten benefit, to pracownicy nie korzystają.

Moim zdaniem wynika to głównie z niedostosowanego do specyfiki tej grupy programu ubezpieczeniowego. Program ubezpieczenia na życie przeznaczony dla grupy, w której średnie zarobki wynoszą kilkanaście tysięcy złotych, powinien zawierać świadczenia adekwatne do tych zarobków.

Dłuższa tabela z zakresem nie oznacza lepszej ochrony ubezpieczeniowej.

Zakres programu dla IT warto skonstruować w taki sposób, aby skupiał się na dwóch kluczowych elementach – zabezpieczenie rodziny na wypadek śmierci ubezpieczonego oraz świadczenia związane ze zdrowiem ubezpieczonego – uszczerbek na zdrowiu, ciężkie zachorowanie czy pobyt w szpitalu.

Nie ma sensu wprowadzanie świadczeń rodzinnych, takich jak urodzenie dziecka czy śmierć rodziców, teściów. Są to świadczenia stosunkowo niskie, które jednocześnie zdecydowanie podnoszą cenę, a nie są zupełnie wartością dodaną dla tej grupy.

Ważne są również zapisy ogólnych warunków ubezpieczenia, w których należy sprawdzić zakres terytorialny, czyli czy ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje na całym świecie, co szczególnie istotne jest przy pracy zdalnej, definicje związane z poważnym zachorowaniem, wyłączenia odpowiedzialności, np. czy występują wyłączenia związane z uprawianiem sportów.

Warto również zwrócić uwagę, czy ubezpieczyciel, który przedstawił ofertę, na równi traktuje pracowników zatrudnionych na UoP oraz B2B. Wizerunkowo problematyczny dla pracodawcy może być benefit, który w inny sposób traktuje osoby współpracujące z firmą, zależnie od formy zatrudnienia – mówię tutaj np. o stosowaniu ankiet medycznych dla osób, które współpracują z firmą na podstawie umowy B2B.

Kolejnym istotnym elementem, w związku z dużym zróżnicowaniem zarobków jest możliwość indywidualizacji, czyli przygotowanie większej liczby wariantów ubezpieczenia, a także dodatków, które rozszerzają ochronę np. na wypadek zachorowania na nowotwór czy zwiększają świadczenie na wypadek śmieci, które przydatne jest dla młodych osób, np. przy potrzebie zabezpieczenia polisą kredytu hipotecznego.

Dodatkowe produkty

Kiedy mamy już wdrożone te dwa podstawowe produkty ubezpieczeniowe, możemy poszukiwać możliwości rozbudowy dostępnych benefitów ubezpieczeniowych. Mogą to być rozwiązania dla wszystkich pracowników, ale możemy też przygotować programy przeznaczone dla grupy kluczowych pracowników czy kadry menedżerskiej.

Wśród dostępnych na rynku produktów warto zwrócić uwagę na produkty skupione na wsparciu psychologicznym, rozwiązania na rynku polegające na finansowaniu zaawansowanych procedur medycznych, które nie są finansowane przez NFZ w przypadku ciężkiego zachorowania pracownika, czy prywatną opiekę szpitalną, czyli produkt, który można nazwać czymś ponad standardowe benefity, pozwalający na leczenie szpitalne w prywatnych szpitalach, a także dostęp do prywatnego SOR.

Wdrożenie

Wszystkie te benefity mają sens tylko w takim przypadku, kiedy zostaną odpowiednio wdrożone. Wprowadzając ubezpieczenie na życie, opiekę zdrowotną czy jakikolwiek inny benefit, prowadzimy webinary dla pracowników naszych klientów, w kilku terminach i o różnych godzinach, przygotowujemy materiały informacyjne, a także specjalną stronę informacyjną.

Pracownik, który zrozumie, jak dany produkt działa, co jest w jego zakresie oraz w jakich sytuacjach może z niego skorzystać, dużo chętniej będzie przystępował do programu, a także dużo bardziej doceni posiadanie danego benefitu. Przygotowanie samych ulotek czy plakatów nie jest skuteczną drogą do przedstawienia zakresu programu w firmie IT. Webinar pozwala na wprowadzenie elementu edukacji ubezpieczeniowej dla pracowników, a naturalnym miejscem poszukiwania informacji w tej branży będzie specjalna strona internetowa.

Podsumowując, firmy IT potrzebują benefitów ubezpieczeniowych, mogą być one wartością dodaną, a także narzędziem docenienia kluczowych pracowników, pod warunkiem że są skonstruowane w sposób przemyślany i skutecznie wdrożone.

Marta Zdzińska
koordynatorka współpracy z klientem strategicznym
Certo Broker