Wiedza pomaga nam wspierać transformację energetyczną

0
950

Globalne ocieplenie wywołane nadmierną emisją CO2 oraz wojna w Ukrainie pokazują, że silne uzależnienie od paliw kopalnych zmusza kraje Europy do przyspieszenia transformacji energetycznej. Warta aktywnie wspiera ten proces również poprzez wzmacnianie wiedzy na temat inwestycji w OZE wśród swoich partnerów. Akademia Brokera Warty jest przykładem, że można to robić skutecznie i ciekawie.

W ostatnich miesiącach widać, że zmieniają się strategiczne cele energetyczne wielu europejskich krajów, w tym Polski. Już nie tylko chcemy zredukować emisję CO2, ale także dążyć do całkowitego zastąpienia węgla, gazu i ropy słońcem, wiatrem i energią nuklearną.

W Polsce kluczowym wyzwaniem inwestycyjnym jest obecnie budowa morskich farm wiatrowych, elektrowni atomowych czy wdrażanie banków energii. Ważne będzie także:

  • przygotowanie systemu energetycznego do obsługi paneli fotowoltaicznych i farm wiatrowych;
  • rozwój technologii wodorowej.

Każdy z tych programów może zawierać wiele rozwiązań technicznych, które są prototypami lub mało sprawdzonymi technologiami. Wynika to z faktu, że cała branża związana z OZE przeżywa rozkwit gospodarczy i dynamiczny postęp. Dotyczy to zarówno producentów paneli fotowoltaicznych, banków energii, jak i wytwórców generatorów wiatrowych.

Nowa branża – nowe ryzyka

Wszyscy dążą do szybkiego zwiększenia wydajności i sprawności produkowanych urządzeń. Oczywiście stale prowadzone są badania sprawdzające odporność i stopień awaryjności tych instalacji. Natomiast nadal brakuje miarodajnej wiedzy, jak taki sprzęt będzie się zachowywał w czasie wieloletniej eksploatacji. A to z kolei generuje duże ryzyko powstania awarii czy innego rodzaju szkody – tłumaczy Leon Pierzchalski, dyrektor Departamentu Klientów Strategicznych i Reasekuracji w Warcie.

Leon Pierzchalski

Przykładem takich negatywnych zjawisk mogą być awarie skrzydeł turbin wiatrowych na morzu. Ich rozmiar jest coraz większy. Same łopaty wirnika mogą mieć długość dochodzącą już do ok. 100 metrów, a ich moc będzie dochodziła do nawet 15MW.

Pojawia się więc technologiczne pytanie, czy materiały, z których będą wykonane te kolosy, wytrzymają długoletnią, bezawaryjną pracę w ekstremalnych warunkach morskich. Już teraz wiemy, że przy dużych średnicach wirnika końcówki łopat mogą poruszać się z prędkością dochodzącą do 350 km/h. Odbywa się to w środowisku silnego wiatru, gęstych kropel deszczu i gradu. Może to spowodować korozję laminatu łopat i różnego rodzaju szkody następcze.

Kolejne pytanie, czy mechanizmy zaprojektowane dla takich farm – jak łożyska czy przekładnie – długoterminowo wytrzymają przenoszone obciążenia. Wiemy, że są one teoretycznie zaprojektowane na takie warunki obciążeniowe, ale nadal brakuje pewności, jak powinny być prawidłowo konserwowane, serwisowane – dodaje Leon Pierzchalski.

Innym ciekawym przykładem nowoczesnej technologii w obszarze OZE mogą być przemysłowe banki energii. Elementem magazynującym w tych urządzeniach są zestawy baterii litowo-jonowych, obsługiwane przez przekształtniki energii i elektroniczne sterowniki. Problemem jest jednak fakt, że są one narażone na duże ryzyko przegrzania oraz awarii przepięciowych.

Można sobie zadać pytanie, jaką rolę będzie odgrywał rynek ubezpieczeniowy w procesie zmian metod generowania energii w Polsce. Czy eksperci szeroko rozumianej branży ubezpieczeniowej są odpowiednio przygotowani, aby pełnić aktywną rolę w dialogu z inwestorami i wykonawcami w procesie ubezpieczania trudnych inwestycji OZE? Czy ich opinie, zalecenia i wymagania będą brane pod uwagę przez inwestorów i wykonawców?

Działania przedstawicieli rynku ubezpieczeniowego są zazwyczaj nastawione na redukcję występującego zagrożenia oraz na minimalizację potencjalnych strat wynikających z negatywnych zdarzeń losowych. Właściwa ochrona ubezpieczeniowa całego procesu inwestycji jest korzystna dla całego łańcucha powiązanych podmiotów – ubezpieczonego, jego kontrahentów i lokalnego społeczeństwa – tłumaczy Leon Pierzchalski i dodaje:

Rynek ubezpieczeniowy musi w szybki sposób przygotować się do obsługi tego typu ryzyk. Przede wszystkim należy posiadać zdolności do przeprowadzenia oceny ryzyka czy przedstawienia klientowi właściwych rekomendacji związanych z poprawą bezpieczeństwa. Ubezpieczyciele i brokerzy powinni również zaproponować optymalną ofertę ubezpieczeniową, która zapewniłaby bezpieczne prowadzenie działalności gospodarczej i sprawny proces likwidacji ewentualnych szkód.

Dlatego właśnie teraz, jeszcze przed realizacją głównych inwestycji związanych z transformacją energetyczną, warto przygotować zespoły inżynierów ryzyka, specjalistów ubezpieczeniowych i likwidatorów do obsługi nowych technologii.

Warta rozpoczęła już intensywny proces szkoleń. W pierwszej kolejności dotyczy on zespołu ubezpieczyciela, a także brokerów, których wiedza i doświadczenie powinny być wzmacniane równolegle.

Akademia Brokera Warty wspiera OZE

Akademia Brokera Warty to realizowany od ponad trzech lat cykl szkoleniowo-warsztatowy. Odbywa się on w formule spotkań stacjonarnych oraz szkoleń online. Najnowsze wydarzenie z tej serii odbyło się pod koniec czerwca i skierowane było do brokerów specjalizujących się w ubezpieczaniu morskich farm wiatrowych.

Całodniowe seminarium pod tytułem „Morska Energetyka Wiatrowa – Aspekty Ubezpieczeniowo-Inżynieryjne” poprowadzili eksperci Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej, którzy pracują na rzecz rozwoju tej branży w Polsce – mówi Edyta Stoińska, koordynatorka projektu Akademia Brokera Warty.

Edyta Stoińska

Obecnie program szkoleniowy obejmuje najdynamiczniej rozwijające się kwestie związane z OZE. W tej grupie znajduje się m.in. wiedza na temat fotowoltaiki czy lądowych i morskich farm wiatrowych. 

Szkolenia i warsztaty przeprowadzane są we współpracy z instytucjami, przedsiębiorstwami i osobami mającymi duży zasób wiedzy dotyczącej omawianych technologii. Są to najczęściej międzynarodowi brokerzy, mający doświadczenie w przygotowywaniu programów ubezpieczeniowych dla tego typu ryzyk w innych krajach, czy przedstawiciele przedsiębiorstw produkujących systemy dla OZE oraz budujących takie instalacje. W gronie ekspertów znajdują się również pracownicy instytucji badawczo-naukowych.   

Dla przykładu ostatnie seminarium poprowadzili wyjątkowo kompetentni eksperci z CMEW. Instytucja ta zrzesza specjalistów z sektora akademickiego i biznesowego, mających wieloletnie doświadczenie w zakresie budowy i eksploatacji systemów zabezpieczeń oraz serwisu morskich farm wiatrowych. Potwierdza to wysoką jakość merytoryczną naszych spotkań, które proponujemy naszym partnerom biznesowym – dodaje Edyta Stoińska.

Wspomniane seminarium przybliżyło uczestnikom najważniejsze zagadnienia dotyczące inwestycji w morską energetykę wiatrową. W jego trakcie omówiono m.in. elementy morskich farm wiatrowych, etapy inwestycji i procesu ich budowy czy ryzyka, jakie są związane z eksploatacją tych projektów.

Warta planuje kolejne szkolenia i warsztaty związane z propagowaniem aspektów technologiczno-eksploatacyjnych systemów OZE. W najbliższym czasie odbędą się także zajęcia warsztatowe polegające na wizytowaniu tego typu instalacji przez grupę warsztatową wraz z przeprowadzaniem poglądowych survey’ów.

Tego typu przedsięwzięcia prowadzone przez Wartę, ale także przez inne instytucje i przedsiębiorstwa, są ważną cegiełką w budowaniu wiedzy i technicznej świadomości, czego efektem będzie skuteczna realizacja transformacji energetycznej.