Wielka Brytania: Koniec repatriacji klientów Thomasa Cooka

0
436

Ostatni brytyjscy turyści, którzy wskutek bankructwa biura podróży Thomas Cook pozostali za granicą, w poniedziałek rano wrócili do kraju. Tym samym zakończyła się największa w czasach pokoju operacja repatriacji obywateli Wielkiej Brytanii.

Lot z Orlando na Florydzie do Manchesteru, którym powróciła ostatnia grupa turystów, był jednym z 700 zorganizowanych przez brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) po upadku przed dwoma tygodniami biura Thomas Cook. W ramach akcji sprowadzania turystów do kraju – nazwanej Operacją Matterhorn – władze zapewniły powrót 150 tys. osób. W tym celu wyczarterowały 46 samolotów pasażerskich – podał Forsal.pl za PAP.

Szef CAA Richard Moriarty podkreślił, że przez pierwsze 13 dni operacji 94% turystów, którzy pozostali za granicą, wróciło zgodnie z pierwotnie planowanym terminem.

Niewielka część pasażerów, która nie zdecydowała się na powrót w ramach zaplanowanej na dwa tygodnie Operacji Matterhorn, będzie musiała organizować przelot na własną rękę, ale poniesione przez nich koszty zostaną zwrócone z ubezpieczenia.

CAA poinformował, że teraz skupi uwagę na sprawie refundacji ok. 360 tys. lotów, które zostały wykupione w firmie Thomas Cook na przyszłe terminy.

Brytyjski minister transportu Grant Shapps poinformował tymczasem w poniedziałek, że rząd spróbuje odzyskać część kosztów poniesionych na sprowadzanie turystów, zarówno od ubezpieczycieli, jak i z majątku zbankrutowanego biura.

Więcej:

https://forsal.pl/…

(AM, źródło: Forsal.pl, PAP)