Willis: Nowe zagrożenia wywołane transformacją w sektorze energii elektrycznej

0
474

Przedsiębiorstwa energetyczne stoją przed kluczowymi wyzwaniami wynikającymi z transformacji energetycznej i przejścia na czystsze paliwa kopalne. Obejmują one konieczność znacznego ograniczenia przez spółki energetyczne emisji gazów cieplarnianych, czyli tzw. ograniczanie zmian klimatycznych, oraz zapewnienia odporności ich aktywów i działalności wobec skutków zmian klimatu (tzw. adaptacja do zmian klimatycznych) – wynika z raportu „2021 Power Market Review” opublikowanego przez Willis Towers Watson.

W przeglądzie rynku energii elektrycznej w 2021 r. podkreślono, w jaki sposób branża stawia czoło potrzebie spełnienia wymogów związanych ze zmianami klimatycznymi, ale także przeanalizowano, jakie bezprecedensowe zagrożenia dla sektora wynikają ze zmian klimatycznych, którymi należy skutecznie zarządzać, aby utrzymać ciągłość dostaw. W przeglądzie zbadano również, jakie konsekwencje geopolityczne w związku z transformacją energetyczną będą wynikały z:

  • kontroli nad „zielonymi” zasobami niezbędnymi w transformacji energetycznej,
  • dostępności odnawialnych źródeł do produkcji energii elektrycznej,
  • zdolności do produkcji i eksportu zarówno energii, jak i nowych niskoemisyjnych paliw przemysłowych, takich jak wodór,
  • innowacyjności nowych technologii, modeli biznesowych i gałęzi przemysłu,
  • elastyczności tempa transformacji, ponieważ raczej nie będzie ona przebiegać liniowo.

Inne ważne spostrzeżenia raportu z punktu widzenia rynku ubezpieczeniowego:

Pojemność: WTW szacuje, że w 2021 r. całkowita teoretyczna pojemność jeszcze bardziej zmalała do 3,25 mld USD, przy czym realistyczny jej poziom to około 1,4 mld USD.

Szkody: W 2020 r. szkodowość była wyższa niż w 2019 r. z dwoma masowymi zdarzeniami w sektorze energii elektrycznej, które łącznie skutkowały stratami na poziomie 450 mln USD. Niemniej jednak szkody nie są tak katastrofalne jak w okresie 2015–2018.

Poziomy stawek ubezpieczeniowych: Wzrosty stawek w ubezpieczeniach majątkowych wynoszą średnio 15–20%, w zależności od wielu czynników, w tym profilu ryzyka, wielkości przychodów ze składek, rozpiętości ryzyka, historii strat oraz, w coraz większym stopniu, kryteriów ESG. Oznacza to nieznaczne złagodzenie twardego rynku, ale do prawdziwej transformacji w poziomach stawek nadal jest bardzo daleko.

– W tych niepewnych czasach dostosowanie się do nowej rzeczywistości związanej z transformacją energetyczną i przejściem na czystsze paliwa kopalne ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonej przyszłości sektora energii elektrycznej – mówi Graham Knight, szef globalnego działu zasobów naturalnych WTW. – Nie jest to jednak kwestia natychmiastowego i nieodwracalnego przejścia na energię odnawialną. Istotne jest, aby sektor energetyczny miał możliwość dostosowania się i zaabsorbowania nowych technologii, takich jak wodór i biopaliwa, a nie musiał stawić czoła masowemu porzuceniu przez interesariuszy na rzecz odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr i słońce. Ostatnie inicjatywy, takie jak proces akredytacji Climate Transition Pathway i przechodzenie z węgla na wodór, pomagają sektorowi energetycznemu i jego partnerom ubezpieczeniowym dostosować się do dążeń ku czystszemu i bardziej zrównoważonemu środowisku. Konieczne jest jednak, aby nabywcy i ich brokerzy zapewnili jasność, przejrzystość i odnowili współpracę ze swoimi wiodącymi ubezpieczycielami. Tylko w ten sposób będą mogli zminimalizować wpływ tego wymagającego rynku.

– Mając na uwadze kurczącą się pojemność na rynku ubezpieczeń węglowych, kluczowe dla wielu ubezpieczycieli jest przedstawienie przez klientów wiarygodnych planów przechodzenia w kierunku zielonej energii. To jest bardzo ważna informacja z punktu widzenia uzyskania w ogóle ochrony ubezpieczeniowej – komentuje Wojciech Woźnica, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Majątkowych WTW Polska, specjalizujący się w obszarze energetyki.

(AM, źródło: WTW)