Wiosenny sezon ubezpieczania upraw w CUK Ubezpieczenia

0
412

Multiagencja CUK Ubezpieczenia rozpoczęła sprzedaż dotowanych z budżetu państwa obowiązkowych ubezpieczeń upraw. Polisy będą dostępne w 345 oddziałach w całym kraju. Z powodu wojny na Ukrainie ochrona zbóż w tym roku nabiera szczególnego znaczenia społecznego.

W „uprawowej” ofercie CUK Ubezpieczenia dostępne są oferty takich marek, jak PZU, Generali Agro, InterRisk, TUZ TUW, TUW „TUW”, Agro TUW. Multiagencja zapowiada, że wkrótce dołączy do nich również Ergo Hestia, która od tego sezonu po raz pierwszy będzie miała w swojej ofercie takie polisy. Dotowane ubezpieczenia będą dostępne w jednym z 345 oddziałów CUK Ubezpieczenia w całym kraju.

– W tym roku budżet na ten cel został znacznie zwiększony, więc nie powinno zabraknąć pieniędzy na dopłaty do składek. Większość towarzystw ubezpieczeniowych blokuje jednak część swojej puli przeznaczonej na dopłaty na jesienny sezon uprawowy. Może to powodować, że nie wystarczy środków na wsparcie wszystkich rolników wiosną. Szczególnie w województwach z dużą liczbą gospodarstw, np. w Wielkopolsce czy w woj. kujawsko-pomorskim – mówi Daria Maćkowiak, ekspert multiagencji od ubezpieczeń rolnych.

Ubezpieczeniem można objąć uprawy: zbóż, rzepaku, rzepiku, ziemniaków, kukurydzy, buraków cukrowych, truskawek, tytoniu, warzyw gruntowych, roślin strączkowych oraz chmielu. Ochrona jest dostępna w różnych pakietach w zależności od ubezpieczyciela. Zabezpieczać uprawy można przed ujemnymi skutkami przezimowania, gradem, przymrozkami wiosennymi, deszczem nawalnym, lawiną, obsunięciem się ziemi, huraganem, piorunem, powodzią, pożarem, a także suszą, która w ostatnich latach powodowała katastrofalne szkody. Nowością będzie możliwość uwzględniania w umowie wszystkich ryzyk pogodowych oraz transportu plonów rolnych. Ubezpieczenia dotyczą też sadowników, których uprawy są szczególnie narażone na wiosenne przymrozki czy gradobicia. 

CUK Ubezpieczenia zwraca uwagę, że w tym roku jest dodatkowy powód, żeby nie zaniedbać ochrony upraw – wojna za naszą wschodnią granicą. Ukraina jest jednym z największych na świecie producentów zbóż, ale w obecnej sytuacji trudno określić wielkość produkcji w obecnym sezonie. Na pewno będzie mniejsza niż w poprzednich latach. To powoduje, że uprawy w Polsce będą jeszcze istotniejsze nawet w skali świata. Wprawdzie niekorzystnym zjawiskom pogodowym nie da się zapobiec, ale ubezpieczony areał po zniszczeniu uprawy i szybkiej wypłacie odszkodowania można w wielu przypadkach obsiać ponownie.

(AM, źródło: Brandscope)