Włochy: Atak hakerski sparaliżował punkty szczepień

0
370

Cyberprzestępcy sparaliżowali akcję szczepień przeciwko Covid-19 w Rzymie i całym regionie Lacjum po tym, jak przeprowadzili atak na centrum informatyczne odpowiedzialne za rejestrację i przyznawanie terminów.

1 sierpnia miał miejsce największy w historii atak na systemy ochrony zdrowie we Włoszech – podaje „Rzeczpospolita”. Zaatakowane zostało centrum informatyczne zajmujące się organizacją szczepień na Covid-19 i w efekcie przestał działać system rezerwacji szczepień. Blokada trwała kilka godzin. W nocy z 1 na 2 sierpnia miała miejsce jeszcze jedna próba ataku na serwery, która tym razem jednak się nie powiodła.

Prezydent regionu Lacjum Nicola Zingaretti poinformował, że informacje dotyczące zdrowia obywateli oraz dane finansowe są bezpieczne, ale sytuacja nadal jest poważna. Atak doprowadził do zawieszenia internetowej rezerwacji terminów szczepień w regionie. Władze lokalne apelują o cierpliwość. Kampania szczepień będzie kontynuowana. W niedzielę wszystkie zaplanowane szczepienia odbyły się bez zakłóceń, choć konieczność ręcznego prowadzenia ewidencji spowodowała kolejki i opóźnienia.

Atak hakerów na systemy służby zdrowia w Lacjum miał miejsce w momencie, kiedy kampania na rzecz szczepień zaczęła odnosić sukcesy. Aż 70 procent dorosłych mieszkańców regionu stawiło się na szczepienia. W całych Włoszech odsetek zaszczepionych osób powyżej 12. roku życia wynosi 61 procent.

Więcej: „Rzeczpospolita” z 3 sierpnia, Urszula Lesman, „Hakerzy sparaliżowali szczepienia na Covid-19 we Włoszech”: https://cyfrowa.rp.pl/it/66423-hakerzy-sparalizowali-szczepienia-na-covid-19…

(KS, źródło: rp.pl)