Włochy: Cattolica musi pozyskać kapitał

0
419

Włoski ubezpieczyciel Cattolica Assicurazioni podał, że nadzór polecił mu pozyskać 500 mln euro, bowiem kryzys pandemiczny nadwyrężył jego współczynnik wypłacalności będący miarą siły finansowej.

Bank Włoch ostrzegł w maju, że współczynniki wypłacalności włoskich ubezpieczycieli pogorszyły się znacznie wskutek spadku cen rynkowych i wzrostu premii za ryzyko włoskich obligacji skarbowych, których udział w całości aktywów finansowych Cattolica choć obniżył się z 73% w 2016 r., nadal stanowi 55%. Rosnące oprocentowanie włoskiego długu, napędzane perspektywą głębokiej recesji i powiększaniem się zaciąganej przez państwo pożyczki publicznej, ma wpływ na ubezpieczycieli, ponieważ muszą oni księgować obligacje skarbowe według wartości rynkowej, aby wyliczyć kapitał i współczynnik wypłacalności.

Głównym inwestorem w Cattolica jest należący do Warrena Buffetta Berkshire Hathaway. Według jego danych współczynnik wypłacalności Cattolica na dzień 22 maja wynosił 122%, w porównaniu ze 147% na koniec marca i co najmniej 160% na koniec 2019 r. Normalnie Cattolica celuje ze swoim współczynnikiem wypłacalności w przedział 160–180%. Ubezpieczyciel planował uzyskać akceptację zgromadzenia udziałowców dla emisji akcji o wartości do 500 mln euro w ciągu następnych 5 lat, aby przygotować się na potencjalne transakcje bancassurance. Teraz rozważa sprzedaż obligacji Tier 1 przed tą emisją akcji, aby wzmocnić kapitał.

(AC, źródło: Reuters)