Wraca temat regulacji rynku odszkodowawczego

0
632

Jak dowiedział się serwis money.pl, w Ministerstwie Sprawiedliwości prowadzone są zaawansowane prace nad uregulowaniem działalności firm odszkodowawczych. Powrót do tego tematu cieszy środowisko ubezpieczeniowe.

Według informacji portalu przepisy opracowywane przez resort przewidują m.in. wprowadzenie podzielonego modelu płatności, tj. wypłaty roszczenia podzielonego na część dla poszkodowanego i dla reprezentującego go podmiotu, limitu wysokości prowizji. Pod lupę wzięte zostały także nieetyczne metody pozyskiwania klientów. Money.pl zwraca uwagę, że te regulacje przypominają procedowany wcześniej senacki projekt firmowany przez senatora Grzegorza Biereckiego, który utknął na etapie prac w sejmowych komisjach w 2019 r. i ostatecznie został zarzucony. Teraz temat regulacji rynku odszkodowawczego powrócił za sprawą problemów jednego z potentatów tego sektora, firmy EuCO.

Zadowolenia z planowanej regulacji nie kryją ubezpieczyciele.

– Wyrażamy satysfakcję, że argumenty dotyczące regulacji kancelarii odszkodowawczych ponownie wracają do debaty publicznej. Mamy nadzieję, że tym razem dojdzie do uchwalenia ustawy, której prawdziwymi beneficjentami będą poszkodowani – oświadczył Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Przypomniał, że PIU zwróciła uwagę na konieczność uregulowania działalności kancelarii odszkodowawczych już w 2011 r. Odbyło się wówczas posiedzenie Grupy Roboczej Rady Rozwoju Rynku Finansowego przy Ministerstwie Finansów dotyczące uregulowania statusu prawnego kancelarii. Izba brała udział we wszystkich kolejnych konsultacjach dotyczących regulacji rynku kancelarii odszkodowawczych. PIU apelowała o ustawowe uregulowanie tego rynku, przedkładając konkretne propozycje rozwiązań.

– Wiele uregulowań wprowadzanych w ostatnich latach na rynku, nie tylko ubezpieczeniowym, ma służyć zapewnieniu jednostkom ich praw i zagwarantowaniu bezpieczeństwa. Brakuje tego istotnego elementu. A jak pokazuje sytuacja na rynku, ta prokliencka regulacja jest po prostu potrzebna – stwierdził Jan Grzegorz Prądzyński. – Od wielu lat powtarzamy, że na rynku zawsze będzie miejsce dla doradców odszkodowawczych. Nie kwestionujemy ich społecznej roli, gdy pomagają poszkodowanym szybko i sprawnie przejść przez proces uzyskania odszkodowania. Niektóre sprawy ubezpieczeniowe są na tyle trudne, że poszkodowani potrzebują  pomocy profesjonalisty. Ważne jednak jest to, by klienci podejmowali decyzję co do wyboru pośrednika świadomie i by mogli liczyć na wsparcie profesjonalnych podmiotów, których relacje z klientami są uregulowane przepisami prawa – podsumował.

Więcej na blogu PIU oraz w serwisie money.pl z 30 sierpnia, Karolina Wysota „Resort sprawiedliwości kręci bat na kancelarie odszkodowawcze [NEWS MONEY.PL]”

(AM, źródło: money.pl, PIU)