Wsparcie dla ubezpieczeń należności nadal w zawieszeniu

0
167

Decyzja Komisji Europejskiej z 13 października o przedłużeniu okresu obowiązywania tymczasowych ram prawnych dotyczących pomocy publicznej oznacza, że KE zgodzi się też na dłuższy okres obowiązywania programu wsparcia dla ubezpieczeń należności w Polsce. Choć sam program nie został jeszcze uruchomiony, gdyż obu stronom – ubezpieczycielom i rządowi – nie spieszy się do zawarcia porozumienia – informuje „Puls Biznesu”.

Marcin Olczak, dyrektor departamentu ryzyk kredytowych i politycznych w Marsh Polska, uważa, że decyzja KE oznacza zielone światło dla programów wsparcia. Jego zdaniem odpowiednia zgoda Komisji powinna zostać wydana maksymalnie do połowy listopada. Zwraca jednocześnie uwagę, że jest to tylko jeden z warunków uruchomienia programu. Oprócz tego potrzebne jest jeszcze porozumienie ubezpieczycieli należności handlowych oraz rządu co do ostatecznego kształtu wsparcia. Marcin Olczak przyznaje, iż odnosi wrażenie, że obie strony odraczają ten proces: ubezpieczyciele nie spieszą się, ponieważ nie sprawdziły się czarne prognozy dotyczące lawinowego wzrostu szkodowości, a bez ich nacisku rząd nie spieszy się z wchodzeniem w nowe zobowiązania.

„PB” zwraca uwagę, że decyzja z 13 października była bardzo istotna dla KUKE. Uznając, że do końca czerwca kraje OECD i Unii Europejskiej są tymczasowo nierynkowe, KE pozwoliła instytucjom takim jak KUKE oferować produkty wspierające eksport do krajów rozwiniętych z gwarancjami państwa. W efekcie Korporacja przedłużyła możliwość korzystania z ubezpieczeń GAP EX i GAP EX+ do końca czerwca przyszłego roku.

Więcej:
„Puls Biznesu” z 23 października, Sylwia Wedziuk „Czy firmy będą mogły nadal korzystać ze wsparcia”:
https://www.pb.pl/czy-firmy-beda-mogly-nadal-korzystac-ze-wsparcia-1006317

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)