Wypadek lub kradzież na zagranicznych wakacjach? Pomoże odpowiednia polisa

0
469

Co trzeci uczestnik badania Instytutu Pollster „Polacy na Wakacjach 2024”, planujący wakacyjny wyjazd urlopowy obawia się, że w jego trakcie zachoruje, ulegnie wypadkowi lub zostanie okradziony. Comperia Ubezpieczenia przyznaje, że nie każdej z tych sytuacji da się uniknąć, ale odpowiednia ochrona pozwoli ograniczyć ich negatywne konsekwencje.

Choroba (34% wskazań), wypadek (33%) i kradzież (30%) to oprócz złej pogody (42%) najczęstsze obawy planujących wyjazdy urlopowe. Jednocześnie tylko 42% badanych zdecydowało się na zabezpieczenie przed negatywnymi konsekwencjami takich wydarzeń poprzez zakup ubezpieczenia na wyjazd.

– Niezmiennie zaskakuje mnie, że ponad połowa Polaków wybierających się na wakacje nie decyduje się na wykupienie polisy na ten okres – mówi Rafał Bojarczuk, dyrektor Rozwoju Sprzedaży Agencyjnej Comperii Ubezpieczenia. – Koszt wakacyjnej ochrony ubezpieczeniowej dla jednej osoby to zazwyczaj do kilkudziesięciu złotych za tydzień. W porównaniu z wydatkami urlopowymi, zwłaszcza za granicą, nie jest to wielka kwota – dodaje .

Mam EKUZ, po co mi polisa?

Planując zagraniczne wakacje w Europie (taki zamiar ma w tym roku ponad 20% ankietowanych), warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W razie wypadku lub zachorowania daje ona prawo do uzyskania niezbędnej pomocy w ramach publicznej ochrony zdrowia na takich samych zasadach, jakim podlegają obywatele danego kraju.

– W wielu krajach europejskich obowiązuje system współpłatności pacjentów za świadczenia w ramach publicznej ochrony zdrowia, dlatego też mimo posiadania EKUZ Polacy muszą niekiedy zapłacić za uzyskaną pomoc medyczną – wyjaśnia Rafał Bojarczuk. – W związku z tym, że pokrycie kosztów leczenia za granicą oraz transportu medycznego do Polski są podstawowymi elementami ubezpieczeń turystycznych, ich posiadacze otrzymują zwrot wszelkich związanych z tym wydatków. Ponadto polisy te mogą obowiązywać na całym świecie, a nie tylko w Europie. Pozwalają też, w zakresie niezbędnym dla zdrowia ubezpieczonego, na skorzystanie z usług prywatnej opieki medycznej – uzupełnia.

NNW, OC, bagaż

Ważną cechą polis turystycznych jest to, że zakres ich ochrony można znacząco poszerzyć i dopasować do wakacyjnych planów. Warto dodać NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu oraz ewentualnie sprzętu sportowego zabieranego na wakacje.

– Zanim zdecydujemy się na konkretny produkt ubezpieczeniowy, warto przemyśleć, co tak naprawdę planujemy w trakcie wakacji robić. Jeśli na urlopie chcemy wypocząć w kurorcie, odpowiednie będzie podstawowe ubezpieczenie. Ale gdy zamierzamy spędzić go aktywnie i mamy w planie na przykład nurkowanie lub surfing, należy wybrać polisę obejmującą również wypadki w trakcie uprawiania sportu – tłumaczy Rafał Bojarczuk.

(AM, źródło: Comperia)