Wypłacana za granicę składka bez podatku w Polsce

0
963

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Poznaniu orzekł, że wypłacana za granicę składka ubezpieczeniowa nie jest opodatkowana w Polsce. To kolejny taki wyrok w tym roku – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Rozstrzygnięcie zapadło w sprawie firm nabywających różnego rodzaju ubezpieczenia majątkowe od zakładu spoza polskiego rynku ubezpieczeń. Firmy nie otrzymały od towarzystwa certyfikatu rezydencji, ponieważ ich zdaniem nie było takiej potrzeby, gdyż przy wypłacie składek ubezpieczeniowych za granicę nie ma obowiązku potrącania podatku u źródła. Istnieje on tylko wówczas, gdy chodzi o wypłacane za granicę wynagrodzenie z tytułu usług gwarancji, poręczeń czy świadczeń o podobnym charakterze (art. 21 ust. 2a ustawy o CIT), a usługi ubezpieczeniowe nie są podobne do żadnego z tych świadczeń. Powołując się na art. 805 § 1 kodeksu cywilnego, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że ubezpieczenie i gwarancja są świadczeniami podobnymi, a skoro spółki nie dysponują certyfikatem, to powinny uiścić 20% podatek od wypłacanych za granicę składek. WSA w Poznaniu uznał jednak, że dyrektor nie wykazał przekonująco podobieństwa umowy ubezpieczenia do jakiegokolwiek innego opodatkowanego świadczenia, o którym mowa w art. 21 ust. 2a ustawy o CIT.

Wyrok z 11 lutego (sygn. akt I SA/Po 927/19) jest nieprawomocny. Wcześniej podobne stanowisko zajął WSA w Bydgoszczy (wyrok z 22 stycznia, sygn. akt I SA/Bd 655/19).

Więcej:

„Dziennik Gazeta Prawna” z 2 marca, Mariusz Szulc Ubezpieczenie bez podatku u źródła

https://edgp.gazetaprawna.pl/…

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)