Wyrok w sprawie UFK – przełom czy wyjątek od reguły?

0
286

Zdaniem prawników niedawno uprawomocniony wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie unieważniający umowę ubezpieczenia z UFK i nakazujący zwrot całości zainwestowanych środków może być drogowskazem w innych tego typu sprawach. Przedstawiciele branży studzą ten entuzjazm – informuje „Puls Biznesu”.

Mariola Tkaczyk, radczyni prawna z kancelarii LWB i pełnomocniczka powódki, mówi „PB”, iż według sądu produkt nie spełniał funkcji ubezpieczenia, a klient nie był w stanie samodzielnie oszacować kwot, które miałby zapłacić ubezpieczyciel w przypadku jego śmierci, dożycia do końca okresu ubezpieczenia, rezygnacji z polisy czy też jej likwidacji przez TUnŻ Europa. Sąd wskazał, że zakład przeniósł całe ryzyko inwestycyjne na klienta, jednocześnie ukrywając przed nim wiele czynników wpływających na wycenę aktywów funduszu, a tym samym na wycenę rachunku ubezpieczenia.

„PB” pisze, że towarzystwo nie komentuje sprawy do chwili otrzymania pisemnego uzasadnienia wyroku. Wtedy zdecyduje, czy wystąpi ze skargą kasacyjną. Anna Lengiewicz, radczyni prawna, wspólniczka LWB, jest zdania, iż orzeczenie jest przełomowe i można je wykorzystać w innych sporach z ubezpieczycielem. Mariola Tkaczyk zwraca uwagę, że wspomniany wyrok jest kolejnym korzystnym rozstrzygnięciem w sprawie dotyczącej polisy z UFK. W jej ocenie sądy powszechne zmieniły swoje podejście w tego typu sprawach, do czego mogła się przyczynić szybko rosnąca w tym roku liczba spraw frankowych, dzięki którym sądy mogły zacząć rozumieć problemy umyślnie niedoinformowanych klientów rynku finansowego. Podobnie uważa Piotr Maciągowski, prezes E-Kancelarii, według którego sądy w sporach związanych z polisami z UFK coraz częściej przyjmują argumenty strony słabszej.

Gazeta przypomina jednak, że jak na razie to zakłady ubezpieczeń zwyciężają w większości takich sporów. Zdaniem anonimowego rozmówcy zbliżonego do branży kancelarie próbują na siłę kreować trendy na podstawie zaledwie kilku korzystnych dla klienta wyroków. Inny niewymieniony z nazwiska ekspert ubezpieczeniowy określa wyrok mianem wyłomu w orzecznictwie.

„PB” przypomina, że „uefkom” przygląda się Komisja Nadzoru Finansowego. W ramach interwencji produktowej ma przedstawić raport na ich tematy oraz odpowiednie wytyczne dla rynku. Aktualnie KNF jest na ostatnim etapie konsultacji w tej sprawie z EIOPA.

Więcej:
„Puls Biznesu” z 13 listopada, Karolina Wysota „Polisy z UFK ponownie pod ostrzałem”:
https://www.pb.pl/polisy-z-ufk-ponownie-pod-ostrzalem-1100460

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)