XVIII Forum Rynku Zdrowia. Zdrowie i ubezpieczenia mają sobie wiele do zaoferowania

0
656

2900 uczestników, w tym 1200 stacjonarnie, wzięło udział w XVIII Forum Rynku Zdrowia, co stanowi frekwencyjny rekord tego wydarzenia. Forum było okazją do debaty na temat obecnego stanu i przyszłości ochrony zdrowia w Polsce. W ramach konferencji tradycyjnie wręczone zostały także Portrety Polskiej Medycyny.

Organizowane od 2005 r. Forum Rynku Zdrowia jest jedną z najbardziej prestiżowych i reprezentatywnych debat poświęconych ochronie zdrowia. XVIII Forum Rynku Zdrowia to kolejna edycja wydarzenia umożliwiającego wielowątkową dyskusję na temat funkcjonowania krajowego systemu ochrony zdrowia. Spotkali się na nim przedstawiciele rządu i świata medycznego, administracji samorządowej, parlamentarzyści, menedżerowie podmiotów leczniczych, eksperci oraz lekarze wielu specjalizacji.

Debata objęła nie tylko sposób działania w dobie kolejnych fal pandemii Covid-19, ale również obecnej sytuacji Polski jako państwa przyfrontowego.

Na program złożyło się 21 sesji, podczas których nie zabrakło zagadnień dotyczących cyfrowej transformacji medycyny, reformy podstawowej opieki zdrowotnej, przyszłości innowacyjnych technologii medycznych, finansowania w ochronie zdrowia, bezpieczeństwa pacjentów, projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, a także innych bieżących tematów dotyczących ochrony zdrowia w Polsce.

Jak uzdrowić system?

Konferencję zainaugurowała sesja „Uzdrowienie systemu – kilka kluczowych pytań”, w której wzięli udział m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber, Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec oraz prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak. Gościem emitowanego podczas sesji wywiadu był minister zdrowia Adam Niedzielski.

Tematyka konferencji obejmowała finansowanie w ochronie zdrowia, kwestię jakości w opiece zdrowotnej, bezpieczeństwo pacjentów, a także model dialogu w polskiej ochronie zdrowia. Dodatkowo poruszono kwestie zmiany w projekcie ustawy o szpitalnictwie, kontrowersje wokół budżetu NFZ, przesunięcie kwestii finansowania niektórych świadczeń z budżetu państwa do NFZ oraz problem dostępności świadczeń in toto.

– Brakuje pewnego systemowego hamulca, który by ograniczał możliwość zadłużania się, bo to najprawdopodobniej jest pochodną spirali wynagrodzeniowej, która uruchamia się przy niezdrowej konkurencji między lokalnymi czy blisko położonymi szpitalami – powiedział dr Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Dzięki składkowemu systemowi finansowania świadczeń dysponujemy środkami na nowe zadania. Również pod kątem organizacyjnym, choć to wyzwanie, jesteśmy przygotowani do ich realizacji – zapewnił podczas sesji inaugurującej prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

Uważam, że może zabraknąć środków na świadczenia – nie umiem powiedzieć dzisiaj, że na pewno, ale tak drastyczne rewolucje niestety będą miały swoje konsekwencje, bo Narodowy Fundusz Zdrowia musi się najpierw z tym ułożyć, musi sobie z tymi zadaniami poradzić, co nie stanie się tak od razu. Musi budować zespoły. To jest ogromna odpowiedzialność spoczywająca na jednym superregulatorze – przyznała Anna Rulkiewicz, prezes grupy LUX MED.

Podczas panelu dotyczącego finansowania szpitali i zarządzania lecznicami uczestnicy mogli poznać punkt widzenia zastępcy prezesa ds. medycznych NFZ Bernarda Waśki. Zwrócił on uwagę między innymi na opiekę senioralną i istotę terminowości wykonywanych zleceń.

Przemysł farmaceutyczny i apteki

Produkcja substancji czynnych, analiza krytycznych substancji aktywnych i miejsce Polski na międzynarodowym rynku farmaceutycznym – o tym, czym żyje obecnie branża, można było posłuchać podczas sesji „Przemysł farmaceutyczny”.

Przez ostatnie lata, w zakresie mojego urzędowania, bardzo mocno zmniejszyliśmy udział wydatków sektora zdrowia na polską produkcję poprzez bardzo mocno zwiększone obejmowanie leków innowacyjnych. Tego oczekują pacjenci, ale z drugiej strony trzeba ten rozdźwięk na pewno zatrzymać i zaczęliśmy nad tym pracować już teraz – podsumował Maciej Miłkowski z Ministerstwa Zdrowia.

Polska gospodarka stoi sektorem prywatnym: tysiące firm prywatnych walczą każdego dnia o przetrwanie, o zatrudnienie, o inwestycje, o rozwój. To, czy gospodarka będzie się rozwijać, czy te firmy będą inwestować, zależy od tego, czy mają poczucie stabilności, zaufania, pewności i współpracy z agendami rządowymi. Niestety w tej chwili to zaufanie maleje – nie tylko do rządu, ale w ogóle do całej sytuacji, która się dzieje – podkreśliła Katarzyna Dubno, dyrektorka ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia Adamed Pharma.

Jak my sobie dzisiaj radzimy z tymi wyzwaniami, które makroekonomicznie nas dotykają? Tak jak każda branża: zobaczymy, jak jesteśmy przygotowani na to wyzwanie, dopiero za kilka miesięcy. Inflacja dotyka branży farmaceutycznej jak każdej innej – mówiła Aneta Grzegorzewska, dyrektorka ds. korporacyjnych i relacji zewnętrznych Gedeon Richter Polska.

Zauważalne są również zmiany na rynku aptecznym, gdzie apteki stały się miejscem pierwszego kontaktu z pacjentem. Digitalizacja spowodowana pandemią oraz ustawa o zawodzie farmaceuty sprawiły, że opieka farmaceutyczna i usługi z tym związane na przestrzeni ostatnich dwóch lat znacznie się rozwinęły.

Jakość w opiece zdrowotnej

Ważnym tematem podjętym podczas pierwszego dnia konferencji była także ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i realności systemu no-fault. Inicjatywa spotkała się z odmiennymi zdaniami.

Dla nas ta ustawa jest pewnym krokiem w dobrą stronę: ona zawiera dobre elementy. Ktoś wreszcie zauważył potrzebę wprowadzenia systemu kompensacyjnego, postawienia na jakość, ale jeżeli chodzi o rozwiązania tak zwanego nofault, my odczytujemy te ustalenia raczej jako próbę systemu yes-fault. Dla nas rozwiązania, które są zapisane w ustawie, są zupełnie dysfunkcyjne – mówił Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. – Potrzebujemy w Polsce realnego systemu no-fault, ta ustawa nam tego nie zapewnia. W naszej ocenie ta ustawa zakończy również pewną dyskusję – nie będzie krokiem, ale będzie pewnym zakończeniem i zabetonowaniem dyskusji na długie lata.

Prelegenci Forum wyrazili swoją opinię dotyczącą wprowadzenia rejestru zdarzeń niepożądanych. Wątpliwości osób biorących udział w dyskusji budzi artykuł 19. projektu ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta, który zobowiązuje do podania danych osobowych zgłaszającego.

Bardzo mi się podoba, że ustawodawca przewidział obowiązek, aby był ten feedback, aby były wdrażane, analizowane zdarzenia niepożądane w danej jednostce, żeby były wyciągane wnioski i wdrażane działania naprawcze, działania korygujące, działania zapobiegawcze przed pojawieniem się tego typu zdarzeń niepożądanych w przyszłości – komentował Jacek Kopacz z Supra Brokers.

Modernizacja i poprawa efektywności szpitali

Podczas paneli podjęto dyskusję dotyczącą zmiany projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitala. Jej głównymi założeniami mają być: powstanie Funduszu Modernizacji i Poprawy Efektywności Szpitalnictwa, który ma zastąpić Agencję Restrukturyzacji Szpitali, oraz zmiana kategoryzacji szpitali z A, B, C, D na I–IV.

System mamy w tej chwili rozchwiany i dotknięty nieszczęśliwą w realizacji ustawą. Przeprowadzenie w tych warunkach reformy, która ma stwarzać pozory porządkowania systemu, raczej się nie uda. Zapewne zostanie odroczona. Rządzący będą mieli obawy, czy taką reformę wprowadzać. Co by nie mówić, zakończy się ona pogorszeniem dostępu do świadczeń zdrowotnych – stwierdził Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.

Kształcenie lekarzy

Nowa forma Lekarskiego Egzaminu Końcowego, według prof. Zbigniewa Gacionga, rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pozwala na sztuczne nadrobienie braków w edukacji. Wśród innych problemów, z którymi obecnie boryka się system kształcenia przyszłych lekarzy, wymienił m.in.: problemy z powiększeniem liczby studentów medycyny na kluczowych uczelniach w kraju i utrudniony dostęp do szpitalnych łóżek, przy których mogą szkolić się studenci.

– Mamy trudności w dostępie pacjentów do łóżek szpitalnych, przy których mogą się szkolić studenci. Niestety medycyny w wariancie online nauczyć się nie da. Oczywiście techniki symulacyjne są niezwykle ważne i odgrywają coraz większe znaczenie w szkoleniu przed- i podyplomowym, specjalizacyjnym. Konieczny jest dostęp do pacjenta, ale nie dwudziestoosobowej grupy do jednego pacjenta. Tylko takiej, gdzie student ma rzeczywiście możliwość bezpośredniego kontaktu z chorym – wyjaśnił prof. Gaciong.

Portrety Polskiej Medycyny

Zwieńczeniem pierwszego dnia Forum była wieczorna gala, podczas której nagrodzono laureatów 16. edycji Portretów Polskiej Medycyny. Uhonorowane zostały osoby oraz wydarzenia, które istotnie wpłynęły na ochronę zdrowia. W gronie zwycięzców znaleźli się wybitni lekarze, menedżerowie ochrony zdrowia oraz programy związane z wdrożeniem innowacyjnych sposobów leczenia.

Laureatów w trzech kategoriach: Menadżer Rynku Zdrowia, Lekarz Rynku Zdrowia i Wydarzenie Rynku Zdrowia, po raz pierwszy wybrała kapituła składająca się z 29 osób. Jury przyznało łącznie dziewięć nagród.


XVIII Forum Rynku Zdrowia odbyło się w dniach 24–25 października 2022 r. w hotelu Sheraton Grand Warsaw.

Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP – Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości – wydawca portalu rynekzdrowia.pl i magazynu „Rynek Zdrowia” oraz inicjator takich wydarzeń, jak Europejski Kongres Gospodarczy i Kongres Wyzwań Zdrowotnych.

Więcej informacji: www.forumrynkuzdrowia.pl i www.ptwp.pl


KOMENTARZ

Zdrowie i ubezpieczenia mają sobie wiele do zaoferowania

Aleksandra E. Wysocka

Branża ochrony zdrowia ma ogromny potencjał rozwojowy. Nieprzypadkowo jest też obszarem zainteresowania zakładów ubezpieczeń. Produkty powiązane z profilaktyką, diagnostyką, leczeniem ambulatoryjnym i szpitalnym niosą ubezpieczonym konkretną wartość, a ubezpieczycielom zapewniają częstszy kontakt z klientem i budowę z nim długotrwałej relacji oraz szansę niesienia mu wymiernej pomocy.

Gdy do tej układanki dołożymy klocek technologiczny, czyli aplikacje do umawiania badań i wizyt, przechowywania dokumentacji medycznej, monitorowania stanu zdrowia czy wspierania szeroko pojętego dobrostanu, to widać potencjał tworzenia ciekawych ekosystemów produktów, usług i narzędzi opartych na międzysektorowym partnerstwie. Biorąc pod uwagę rosnące statystyki zachorowań na choroby cywilizacyjne, to jest to nie tylko potencjał biznesowy, ale też okazja do realizacji ważnej misji społecznej. Ubezpieczyciele stoją przed wielką szansą również w związku ze starzeniem się społeczeństwa i rosnącym zapotrzebowaniem na usługi i produkty stworzone z myślą o seniorach.

Dobrze by było, gdyby zakłady ubezpieczeń nie replikowały mało wydolnego publicznego systemu opieki ambulatoryjnej, co niestety ma miejsce – obok kolejek do przychodni publicznych mamy problemy z szybkim dostępem do leczenia również w sektorze prywatnym. Z pomocą przychodzi telemedycyna, ale bez właściwej diagnostyki i koordynacji procesu leczenia pacjent chaotycznie miota się między specjalistami, a moment rozpoczęcia odpowiedniej terapii często opóźnia się ponad miarę, co może zagrażać życiu w przypadku chociażby nowotworów. Największym wyzwaniem wydaje się stworzenie systemu szybkiej diagnostyki i tu ubezpieczyciele mogą również wiele zdziałać, chociażby tworząc nowoczesne produkty z zakresu medycyny pracy.

Forum Rynku Zdrowia było okazją do poznania aktualnych wyzwań sektora oraz innowacji wykorzystujących m.in. sztuczną inteligencję czy biometrię. Cieszy fakt, że branżę ubezpieczeniową reprezentowały PZU Zdrowie, LUX MED czy Supra Brokers, jednak mam nadzieję, że w kolejnych edycjach wydarzenia pojawi się więcej ubezpieczeniowych wątków.

Aleksandra E. Wysocka
redaktorka naczelna