Warta: Nasz produkt odpowiada na aktualne trendy

0
1228

O obecnych oczekiwaniach klientów i nowościach w segmencie ubezpieczeń na życie rozmawiamy z Markiem Twardowskim, dyrektorem zarządzającym w TUnŻ Warta odpowiedzialnym za Departament Rozwoju Produktów.

Redakcja „Gazety Ubezpieczeniowej”: – Kluczowe indywidualne ubezpieczenie na życie Warty właśnie zostało odświeżone. Jakie trendy braliście pod uwagę, aktualizując ten produkt?

Marek Twardowski: – Starzenie się społeczeństwa i wyższa aktywność zawodowa Polaków należą do najbardziej widocznych i najważniejszych trendów demograficznych. Jesteśmy też coraz bardziej narażeni na choroby cywilizacyjne, które nie tylko wymagają kosztownego i długotrwałego leczenia, ale mogą uniemożliwić pracę i pozbawić nas źródła utrzymania. Wzrasta też świadomość kosztów, które wiążą się z chorobą, w tym dostępem do prywatnej opieki medycznej.

Jednocześnie widzimy wszyscy, jak zwiększa się popularność aktywności fizycznej wśród Polaków. Trend ten sam w sobie jest bardzo pozytywnym zjawiskiem, ale zapewne przełoży się na wzrost liczby kontuzji w trakcie uprawiania sportu.

Nową wersję ubezpieczenia Warta Ochrona oparliśmy m.in. na wspomnianych trendach, oferując klientom pełniejszy zakres wsparcia ubezpieczeniowego.

Czy pandemia ma nadal wpływ na oczekiwania klientów?

– Kryzysowe sytuacje sprawiają, że klienci stają się bardziej świadomi zagrożeń, jakie mogą pojawić się w ich życiu. Uświadamiają sobie, że choroba czy śmierć może dotknąć również ich i ich rodzin, niezależnie od tego, jaki mają stan zdrowia czy status społeczny. Dlatego w okresach nasilenia pandemii zauważyliśmy wzrost zainteresowania produktami stanowiącymi wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach życiowych, w tym w szczególności w przypadku choroby.

My również obserwujemy bieżące wydarzenia dotyczące zdrowia obywateli, jak też zmiany w sposobach leczenia chorób. Cyklicznie modyfikujemy naszą ofertę, aby w jak największym stopniu odpowiadała na rzeczywiste i aktualne potrzeby klientów. Dobrym przykładem może być zmiana dotycząca wypłat świadczeń za pobyt w szpitalu w wyniku choroby. Obecnie proces leczenia wymaga krótszych pobytów, nawet jednodniowych. Dlatego świadczenie wypłacamy już od pierwszego dnia pobytu w szpitalu, a nie jak we wcześniejszych wersjach produktu – po minimum trzech.

Innym przykładem jest poszerzenie listy poważnych chorób, za które możemy wypłacić świadczenie. Po ostatniej zmianie produktu na liście znalazło się aż 45 jednostek chorobowych.

Która część zakresu jest obecnie ważniejsza dla klienta? Ochrona na wypadek śmierci? A może ta dotycząca zdrowia?

– Oczekiwany zakres ochrony zależy od indywidualnej sytuacji klienta. Dla znacznej ich części najważniejsza jest możliwość uzyskania wypłaty, która pozwoli im się leczyć w lepszych warunkach, inni pragną przede wszystkim zabezpieczyć finansowo rodziny, gdyby ich zabrakło. Jest też grupa, która obawia się, że nie będą w stanie pracować do emerytury z uwagi na poważne problemy ze zdrowiem.

Nasze obecne ubezpieczenie dostarcza rozwiązania odpowiadające na potrzeby klientów na różnych etapach życia. Przede wszystkim rozbudowaliśmy ofertę wspierającą ubezpieczonych w przypadku wystąpienia poważnych chorób, która w zależności od wybranej opcji może poprzez wypłatę pieniędzy pomóc w sfinansowaniu lepszego leczenia czy po prostu zapewnić pieniądze na czas, kiedy chory nie jest w stanie pracować. Jedną z ciekawszych umów dodatkowych, jaką mamy w ofercie, a która dotyczy najcięższych chorób, jest możliwość zorganizowania i sfinansowania procesu leczenia w jednym z renomowanych ośrodków medycznych za granicą.

Dodatkowo, wprowadziliśmy ofertę skierowaną do osób aktywnych zawodowo, w tym pracujących na własny rachunek, która stanowi zabezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy i uzupełnienie systemu opieki społecznej.  

Biorąc pod uwagę starzenie się społeczeństwa, wydłużyliśmy czas, na jaki może zostać zawarta umowa. W obecnej wersji produktu zapewniamy ochronę ubezpieczeniową do wieku 100 lat, przy czym konstrukcja produktu zakłada, że po ukończeniu przez klienta 85. roku życia polisa przechodzi w tryb bezskładkowy.

Czy obecna sytuacja gospodarcza może wpłynąć na zainteresowanie ubezpieczeniem na życie?

– Kryzysowe sytuacje na pewno odbijają się negatywnie na stanie finansów obywateli, ale jednocześnie sprawiają, że zaczynamy myśleć o tym, że może się w życiu stać coś złego. Rozglądamy się wtedy za produktami, które mogą pomóc w trudnej sytuacji – czy to nam, czy naszej rodzinie. Ubezpieczenia na życie są jednym z podstawowych narzędzi, które wspierają klientów po zaistnieniu negatywnych zdarzeń – zarówno finansowo, jak też poprzez dostarczenie niezbędnej w danej sytuacji usługi. Wszystko to buduje świadomość ubezpieczeniową i przekłada się na wyższe zainteresowanie polisami na życie.

Z drugiej strony polisa na życie nie jest podstawową potrzebą dla wielu klientów, więc w razie problemów finansowych rozważają rezygnację z tego wydatku w pierwszej kolejności. Naszą odpowiedzią na wyzwania finansowe klientów jest elastyczna konstrukcja produktu, pozwalająca na ograniczenie zakresu ochrony lub zmniejszenie świadczeń w aktywnej polisie, a co za tym idzie, ograniczenie wysokości składki. To rozwiązanie pozwala utrzymać ochronę ubezpieczeniową mimo przejściowych problemów finansowych klientów. Widzimy zwiększoną liczbę zapytań o możliwości zmian w polisie, ale nie rejestrujemy na ten moment wyższej liczby rozwiązywanych umów.


Warta Ochrona z jeszcze pełniejszą ochroną

Warta wprowadziła nową wersję produktu Warta Ochrona, ubezpieczenia na życie zapewniającego kompleksową ochronę, z możliwością dopasowania zakresu do potrzeb klienta. Produkt skierowany jest do osób, którym zależy na zabezpieczeniu siebie oraz najbliższych na wypadek negatywnych sytuacji losowych, w tym problemów ze zdrowiem, wypadku czy śmierci. Elastyczna konstrukcja ubezpieczenia oraz szeroka lista umów dodatkowych pozwala na dopasowanie ochrony do indywidualnych oczekiwań ubezpieczających się.

Kluczowe nowości w Warta Ochrona:

  • długoterminowe zabezpieczenie życia – nawet do 100 lat! Dodatkowo po ukończeniu 85. roku życia klient nie ma obowiązku opłacania składki;
  • szerszy zakres ubezpieczenia zdrowia:
    • nawet 600 tys. zł w razie poważnego zachorowania, z możliwością dopasowania zakresu do indywidualnego stanu zdrowia osoby ubezpieczonej;
    • lista chorób objętych ochroną została niemalże podwojona (do 45);
    • nawet 500 tys. zł na leczenie nowotworu;
  • nowe umowy dodatkowe dla osób aktywnych zawodowo, na wypadek niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji;
  • specjalny pakiet dla osób wyczynowo uprawiających sport obejmujący ponad 40 dyscyplin, np. biegi długodystansowe, piłka nożna, triathlon czy tenis;
  • atrakcyjne pakiety z ochroną dla dzieci (czas trwania ochrony wydłużony do 25. roku życia);
  • opcja pod kredyt z malejącą sumą ubezpieczenia.

Aktualna wersja ubezpieczenia Warta Ochrona jest dostępna u agentów – w placówce i sprzedaży zdalnej – od 30 października.