Zabezpieczenia antywłamaniowe sposobem na niższą składkę? Niekoniecznie

0
353

Coraz więcej osób inwestuje w zabezpieczenia przeciwkradzieżowe, takie jak alarm oraz drzwi antywłamaniowe. Eksperci Unilink sprawdzili, czy instalacja takich urządzeń może znacząco obniżyć składkę za ubezpieczenie domu lub mieszkania..

Analiza przygotowana przez specjalistów multiagencji porównuje wysokość składki ubezpieczenia domu pod Poznaniem oraz mieszkania w Warszawie u trzech ubezpieczycieli. W ramach wspólnych założeń przyjęto, że zarówno lokal mieszkalny, jak i dom zasiedla rodzina „2+1”, czyli niepalący dorośli (37 lat i 35 lat) oraz dziecko (8 lat).

– Te osoby zamieszkują ubezpieczane lokum od 5 lat. W domu/lokalu mieszkalnym wcześniej nie miały miejsca poważne szkody. Nieruchomość nie jest wynajmowana i wykorzystywana na cele firmowe – mówi Andrzej Prajsnar, ekspert Unilink. Po uwzględnieniu m.in. powyższych założeń można sprawdzić, jak wygląda składkowe podejście wiodących towarzystw ubezpieczeniowych do kwestii zabezpieczeń przeciwkradzieżowych.

Jeżeli chodzi o przykładowy dom położony pod Poznaniem, to zróżnicowanie rocznej składki ubezpieczeniowej (uwzględniającej również ryzyko kradzieży i włamania) prezentuje się następująco:

Analogiczne składkowe wyniki dotyczące warszawskiego mieszkania:

Powyższe obniżki kosztów rocznego ubezpieczenia ze względu na posiadane zabezpieczenia przeciwkradzieżowe w postaci alarmu i drzwi antywłamaniowych są mniejsze niż może sądzić wiele osób.

– Warto zauważyć, że w niektórych przypadkach ubezpieczyciele w ogóle nieposiadający zniżek za zabezpieczenia przeciwkradzieżowe proponowali niższą cenę za polisę o takim samym zakresie ochrony niż te zakłady ubezpieczeniowe, które taką zniżkę oferowały. Posiadanie alarmu i/lub drzwi antywłamaniowych nie jest warunkiem koniecznym do uzyskania dobrej i atrakcyjnej cenowo ochrony – podkreśla Beata Borkowska, ekspertka multiagencji ubezpieczeniowej Unilink.

Drzwi i alarmy muszą spełniać wymagania ubezpieczyciela

W kontekście polityki cenowej zakładów ubezpieczeń warto wspomnieć o różnych wymaganiach ubezpieczycieli co do zabezpieczeń przeciwkradzieżowych. Firma ubezpieczeniowa może na przykład określić, że pod pojęciem drzwi antywłamaniowych rozumie tylko drzwi, które posiadają certyfikat jednostki uprawnionej do certyfikacji lub cechują się co najmniej trzecią klasą odporności na włamanie (RC3). W przypadku alarmu wymogiem bywa na przykład posiadanie umowy zapewniającej dojazd patrolu interwencyjnego w czasie 15 minut od odebrania zgłoszenia.

(AM, źródło: Unilink)