Zadośćuczynienie dla bliskich trafiło do Trybunału Konstytucyjnego

0
539

Sąd Najwyższy zwrócił się z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego. SN chce, aby to TK rozstrzygnął, czy zadośćuczynienie dla bliskich osoby trwale poszkodowanej na zdrowiu jest zgodne z konstytucją – wskazuje „Rzeczpospolita”.

Gazeta przypomina, że sprawę zainicjował w 2019 r. Rzecznik Praw Pacjenta, który zapytał SN, czy bliskim poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego, wypadku, błędu medycznego, doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, może przysługiwać zadośćuczynienie pieniężne. Sąd Najwyższy w siedmioosobowych składach w dwóch izbach podjął rozbieżne uchwały. Według Izby Cywilnej zadośćuczynienie jak najbardziej przysługiwało, z kolei według Izby Kontroli Nadzwyczajnej Spraw Publicznych – nie.

W 2021 r. z inicjatywy prezydenta do kodeksu cywilnego dodano art. 4462, zgodnie z którym w razie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, skutkującego niemożnością nawiązania lub kontynuowania więzi rodzinnej, sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny poszkodowanego zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. W artykule 2 nowelizacji k.c. dodano, że nowy przepis stosuje się do zdarzeń powstałych przed dniem wejścia w życie zmian. Dlatego 15 marca Sąd Najwyższy zwrócił się do TK z pytaniem, czy art. 2 jest zgodny z konstytucją, w szczególności z zasadą nieretroaktywności prawa, pewności prawa oraz zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Sygn. akt: III CZP 2/22

Więcej:

„Rzeczpospolita” z 2 kwietnia, Marek Domagalski „TK będzie musiał odpowiedzieć na trudne pytania ws. zadośćuczynienia”

 (AM, źródło: „Rzeczpospolita”)