Zakresy i stawki w OC dla biur rachunkowych pozostały niezmienione mimo Polskiego Ładu

0
676

Z danych zebranych przez „Dziennik Gazetę Prawną” od PZU SA, UNIQA oraz Warty wynika, że mimo wzrostu ryzyka wystąpienia szkody po wejściu w życie nowych przepisów podatkowych składki w OC dla biur rachunkowych nie poszły w górę.

„DGP” pisze, że w odpowiedzi na list w sprawie podstawowego zakresu ubezpieczenia OC dla członków Stowarzyszenia Księgowych w Polsce PZU SA odpowiedział, że nie uległ on zmianie w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu i polisa nadal jest dostępna w czterech różnych wariantach. Gazeta zwraca uwagę, że podobną konstrukcję mają również oferty innych zakładów.

Arkadiusz Kwieciński z Biura Rachunkowego ARCO uważa, że największe ryzyko związane z Polskim Ładem ponoszą doradcy podatkowi, na których opinii opierają się podatnicy dokonujący wyboru formy prowadzenia działalności czy opodatkowania. Zaznacza jednocześnie, że akurat od tego ryzyka można bez problemu ubezpieczyć się, gdyż na rynku są obecne odpowiednie produkty.

Ankietowane przez „DGP” towarzystwa przyznały, że PŁ nie wpłynął na zakres OC dla biur rachunkowych. Proszący o anonimowość agent ubezpieczeniowy uważa, że zmianą jest większa odpowiedzialność ubezpieczycieli, gdyż pewne zmiany w prawie gospodarczym przełożyły się na ochronę ubezpieczeniową. Marek Brejwo, menadżer produktu w Warcie, podkreśla, że skoro nowe przepisy nie spowodowały zmiany zakresu czynności biur rachunkowych, to i oferta produktowa zakładu w tym zakresie nie uległa zmianie. Skutkiem tego nie zmieniła się też wysokość składek. Ekspert zdradza, że przy minimalnej sumie gwarancyjnej (równowartość 10 tys. euro) wynoszą one przynajmniej kilkaset złotych.

Z kolej Jerzy Szymańczak, menedżer Zespołu Odpowiedzialności Cywilnej Zawodowej, Pionu Rozwiązań dla Klienta Korporacyjnego UNIQA mówi, że przy bezszkodowym przebiegu ubezpieczenia składka za ubezpieczenie obowiązkowe w jego firmie oscyluje wokół 500 zł. Dodaje, że umowy dobrowolne można z kolei zawierać nawet na tak niewysokie sumy gwarancyjne jak 20 tys. zł, gdzie składka za pojedyncze ryzyko dobrowolne wynosi nieco ponad 100 zł za roczny okres ubezpieczenia. Arkadiusz Kwieciński zwraca uwagę, że OC biur rachunkowych obejmuje prowadzenie ksiąg rachunkowych, ale już nie prowadzenie uproszczonych form księgowości, usług kadrowo-płacowych ani rozliczeń z ZUS. W jego ocenie warto rozszerzyć polisę o takie ryzyka.

Więcej:

 „Dziennik Gazeta Prawna” z 7 lutego, Łukasz Zalewski „Ceny polis nie wzrosły, część biur zwiększa zakres OC”:

https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/583…

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)