Zanim zainwestujesz w kryptowaluty

0
769

Kryptowalutami interesuje się w Polsce coraz więcej osób. Trudno się temu dziwić – najpopularniejsze aktywa tego rodzaju okazały się bardzo dobrą metodą ochrony gotówki w czasie światowego kryzysu wywołanego pandemią Covid-19. Naturalne jest więc, że rośnie liczba chętnych na zainwestowanie zaoszczędzonych pieniędzy np. w Bitcoina lub Ethereum. Zanim jednak podejmie się decyzję o handlu kryptowalutami, należy dokładnie zapoznać się z ich charakterystyką. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko ewentualnych strat. Z jakimi wątpliwościami najczęściej spotykają się osoby zaczynające swoją przygodę z walutami kryptograficznymi?

Od co najmniej kilku miesięcy media niemal każdego dnia informują o kolejnych rekordach cenowych bitych przez najpopularniejszą kryptowalutę świata – Bitcoina. Wielu ekspertów zwraca uwagę, że na fali wznoszącej znajduje się także szereg innych walut wirtualnych. To siłą rzeczy sprawia, że Polacy coraz mocniej zaczynają się interesować tego rodzaju aktywami. Już w 2018 roku co dziesiąty mieszkaniec naszego kraju deklarował posiadanie przynajmniej jednej kryptowaluty. Wiele wskazuje na to, że obecnie liczba takich osób jest zdecydowanie większa.

Rosnąca popularność walut krypto sprawia, że chęć zainwestowania w nią wyrażają już nawet najmniej wprawieni w boju traderzy. Tymczasem wejście na ten rynek bez odpowiedniej wiedzy jest prostą drogą do utraty niemałych pieniędzy. Dlatego przed podjęciem pierwszych decyzji handlowych należy dokładnie zapoznać się z kryptowalutami i zrozumieć sposób ich funkcjonowania.

Czym są kryptowaluty?

Wiele osób, słysząc o kryptowalutach, utożsamia je z wirtualnymi pieniędzmi. To jednak spore uproszczenie, które nie do końca wyjaśnia, czym tak naprawdę są te aktywa. Walutami kryptograficznymi określa się rozproszony system księgowy bazujący na technologii kryptografii przechowujący informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach. Ten ostatni powiązany jest z tzw. węzłami systemu, czyli portfelami. Główna idea kryptowalut polega nie tylko na braku fizycznej formy, ale przede wszystkim na tym, że nie są one scentralizowane, a kontrola danego portfela należy jedynie do jego posiadacza, czyli osoby dysponującej specjalnym i indywidualnym kluczem prywatnym. System opiera się na technologii blockchain. Operacje dokonywane na kryptowalutach są z jednej strony anonimowe, a z drugiej publiczne i dostępne do wglądu każdemu użytkownikowi. Aktualnie wyróżnia się nawet 4000 walut kryptograficznych, z czego najpopularniejszą jest Bitcoin.

Jak handlować kryptowalutami?

Waluty kryptograficzne coraz częściej akceptowane są jako pełnoprawne środki płatnicze. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które za swoje produkty lub usługi przyjmują opłaty np. w Bitcoinie. Nie ma jednak wątpliwości, że dziś aktywa tego rodzaju budzą zainteresowanie głównie przez ich potencjał inwestycyjny. Pytanie brzmi, jak handlować kryptowalutami?

Sposoby są co najmniej dwa. Pierwszy, najbardziej klasyczny, to operacje na jednej z giełd kryptowalutowych. W tym przypadku nabywa się aktywa na własność i przechowuje je we wspomnianych wyżej portfelach.

Inna metoda polega na spekulowaniu na zmianach cenowych poszczególnych walut. Umożliwiają to specjalne platformy handlowe oferujące dokonywanie operacji w oparciu o kontrakty CFD (nazywane również kontraktami różnicy kursowej). Inwestor nie nabywa kryptowaluty na własność, a jedynie przewiduje, jak zachowa się jej kurs w określonym czasie. Dostawca umowy zobowiązuje się do zapłaty różnicy między aktualną wartością kryptowaluty a wartością w dniu ustalania kontraktu. Jeśli ta okaże się ujemna, odpowiednią opłatę zobligowany jest uiścić nabywca. Kontrakty CFD to dobry sposób na zastosowanie dźwigni i zdobycia sporej gotówki przy niewielkim wkładzie własnym. Jednak są one obarczone sporym ryzykiem szybkiej utraty zgromadzonego kapitału.

Czy kryptowaluty są legalne i bezpieczne?

Kryptowaluty w większości krajów nie są uznawane za jednostki walutowe i oficjalne środki płatnicze. Mimo to korzystanie z nich i ich tworzenie jest jak najbardziej legalne. Istnieje kilka państw, które zakazały używania walut kryptograficznych, np. Afganistan, Egipt, Boliwia czy Wietnam. W Polsce, mimo braku jasnych regulacji prawnych dotyczących walut kryptograficznych, można z nich w pełni legalnie korzystać.

Przy zachowaniu wszelkich ostrożności są to również aktywa w pełni bezpieczne. Jeszcze 10 lat temu wiele mówiło się o tym, że Bitcoin i jemu podobne waluty wykorzystywane są przede wszystkim do finalizowania nielegalnych transakcji. Często powielanym mitem było także charakteryzowanie kryptowalut jako środków podatnych na ataki hakerskie. Dziś wiemy, że przy wyborze renomowanej giełdy i przy korzystaniu z wysokiej klasy portfela ryzyko utraty zgromadzonych środków jest naprawdę minimalne.

Od czego zależy cena kryptowalut?

Jak wspomniano, kryptowaluty w większości przypadków są tworami zdecentralizowanymi. Oznacza to, że za ich emisję oraz funkcjonowanie nie odpowiada żadna nadrzędna instytucja. Co zatem decyduje o ich cenie? Przede wszystkim prawo podaży oraz popytu. Ponadto kryptowaluty są bardzo podatne na spekulacje. To jeden z ich kilku mankamentów. Opinie ekspertów, które mogą nie mieć żadnego pokrycia z rzeczywistością, często doprowadzają do ogromnych skoków lub spadków kursowych. Warto też wspomnieć o czynnikach wynikających z samego funkcjonowania kryptowalut. Te nie powstają samoistnie – nowe monety wydobywane są, a w zasadzie wykopywane przez zwykłych użytkowników. W zależności od tego, ile danych kryptowalut zostało wypuszczonych do emisji, rośnie lub spada ich cena.

Na co uważać, inwestując w kryptowaluty?

Przede wszystkim na brawurę – kryptowaluty, choć dziś bardzo cenne, w każdej chwili mogą stracić na wartości. Przed zakupem koniecznie należy przeprowadzić dokładną analizę planowanego ruchu handlowego. Zaleca się unikać inwestowania pod wpływem impulsu czy aktualnej mody. Z kolei działając na giełdzie kryptowalut, należy unikać platform o wątpliwej renomie. Bardzo istotne jest dbanie o bezpieczeństwo zgromadzonych przez siebie środków. Warto także ciągle poszerzać swoją wiedzę o walutach kryptograficznych, gdyż są to aktywa bardzo młode i ciągle się rozwijają.

Wojciech Chentkiewicz