Zdalne egzaminy najlepiej zdają egzamin

0
2036

W imieniu Alwis & Secura pragnę się ustosunkować do problemu zdalnego zdawania egzaminów niezbędnych do rejestracji dystrybutora ubezpieczeń w UKNF.

Na samym wstępie stwierdzam, że należy pozostawić zdalną możliwość zdawania egzaminów na uzyskanie uprawnień do zawierania ubezpieczeń. To w praktyce wyszło bardzo dobrze. Generalnie uważam, że należy pozostawić wszystkie rozwiązania wdrożone w trakcie pandemii, które się sprawdziły. Uważam także, że trzeba zawsze wychodzić naprzeciw oczekiwaniom dystrybutorów (agentów/OFWCA). A ci takiego rozwiązania jak możliwość zdawania zdalnego egzaminów oczekują.

Kilka słów uzasadnienia na poparcie tego stanowiska:

  • Utrzymanie zdalnej możliwości zdawania egzaminów to: wygoda dla agentów, znaczna obniżka kosztów, uelastycznienie i przyśpieszenie procesu zdobywania uprawnień i rejestracji w UKNF, działanie dystrybutora zgodne z ESG.
  • Proces zdobywania uprawnień do wykonywania czynności agencyjnych składa się z trzech elementów: szkolenie, egzamin, rejestracja w UKNF. Możliwość zdawania egzaminów zdalnie pomaga nam na każdym etapie zdobywania uprawnień.
  • Szkolenie odbywa się teraz zdalnie na platformie danego zakładu ubezpieczeń. Pozostawiłbym możliwość szkolenia mieszanego – stacjonarne, zdalne – zwłaszcza przy pierwszym 100-godzinnym szkoleniu (podstawowym). Wszystkie tematy produktowe, w których jest możliwość jednolitego przekazania wiedzy z wykorzystaniem pomocy itd., mogą być realizowane zdalnie, a tematy relacyjne – stacjonarnie, z poznaniem zakładu ubezpieczeń, sprzedaży procedur itd. Szkolenia 40-godzinne, produktowe w formie zdalnej. Po zakończeniu szkolenia ZU posiada na swojej platformie dokumenty i nie trzeba ich przesyłać, drukować przed przystąpieniem do egzaminu.
  • Egzamin zdalny to duża wygoda. Można go zdawać bezpośrednio po zakończeniu szkolenia. Większość ZU ma wyznaczone stałe terminy zdawania egzaminów. Np. Compensa w każdy wtorek – ubezpieczenia majątkowe, a w czwartek ubezpieczenia życiowe. Osoba zdająca egzamin może to zrobić w dogodnym dla siebie czasie, od godz 8.00 do 16.00. Przy egzaminach stacjonarnych trzeba było czekać na taki termin nawet kilka tygodni, aż zbierze się minimalna grupa. Zdający jechał na egzamin od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kilometrów. Test z egzaminu jest sprawdzany automatycznie i po zakończeniu zdający od razu otrzymuje wynik. Na jego adres e-mail przesyłane jest zaświadczenie o ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu, w pliku z podpisem elektronicznym. Przy szkoleniach podstawowych (100-godzinnych) posiadanie takiego pliku z podpisem elektronicznym ma szczególne znaczenie dla zdobywania kolejnych uprawnień. Ponadto egzamin stacjonarny generuje o wiele więcej kosztów, nawet jeśli ZU daje pełnomocnictwo agentowi do przeprowadzania takich egzaminów. Te koszty to: zgłoszenie egzaminu dwa tygodnie wcześniej, przygotowanie testów i arkuszy egzaminacyjnych (otrzymanie ich z ZU) na papierze, powołanie komisji złożonej minimum z trzech osób, organizacja sali i przeprowadzenia egzaminów. Do tego ręczne sprawdzanie testów, pisanie protokołu, wystawianie zaświadczeń, które muszą podpisać członkowie komisji. Na koniec przesłanie dokumentacji do ZU, dostarczenie zaświadczeń zdającym itd.
  • Rejestracja w UKNF za pośrednictwem ZU jest także uproszczona, zwłaszcza jeśli wszystkie dokumenty składane są elektronicznie. ZU posiada u siebie zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu.
  • Nie bez znaczenia jest także prawie całkowity brak stosowania papieru przy zdalnym zdawaniu egzaminów, brak drukowania testów i innych potrzebnych dokumentów, co wiąże się ze zużyciem innych materiałów i energii (praktyczna realizacja ESG przez dystrybutorów).
  • Należy także podkreślić, że zdalne zdawanie egzaminu eliminuje większość „niekorzystnych zjawisk” występujących przy egzaminach stacjonarnych.

W Alwis & Secura w ciągu jednego miesiąca rejestrujemy w UKNF średnio od 20 do 30 osób na uzyskanie prawa do wykonywania czynności agencyjnych w poszczególnych ZU. W większości są to kolejne uprawnienia (po 40-godzinnych szkoleniach) i po kilka osób nowych w miesiącu (szkolenia 100-godzinne). Obecnie wszystkie rejestracje przygotowywane są na podstawie egzaminów zdalnych, i to egzaminów z ostatnich dwóch tygodni.

Na zakończenie jeszcze raz: opowiadamy się za utrzymaniem zdalnych egzaminów na uprawnienia do wykonywania czynności agencyjnych dla poszczególnych ZU. Ta forma w pełni zdała egzamin praktyczny. ZU są do tego dobrze przygotowane. Może trzeba (można) coś jeszcze poprawić, ale sama forma zdalna jest bardzo dobra.

dr Stanisław Kuta
doradca zarządu
Alwis & Secura