3 czerwca prezydent Andrzej Duda zainaugurował „Zdrowe życie” – program poświęcony profilaktyce zdrowotnej, nad którym wraz z małżonką objął patronat. W ramach programu latem i jesienią Polacy będą mogli przeprowadzić bezpłatne badania i skorzystać z konsultacji lekarskich w Mobilnych Strefach Zdrowia. Przedsięwzięcie stanowi podsumowanie prac, jakie od miesięcy toczyły się na forum prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków. Jednym z współtwórców programu jest Grupa PZU.
– Wymiernym wskaźnikiem nowoczesności jest średnia długość życia obywateli – podkreślił Andrzej Duda podczas uroczystej inauguracji projektu w Pałacu Prezydenckim. Wyjaśnił, że najlepszym sposobem na podniesienie tej średniej jest profilaktyka.
Jak zaznaczył, bezpieczeństwo militarne i polityczne to nie wszystko. – Niezwykle ważnym rodzajem bezpieczeństwa dla nas wszystkich jest bezpieczeństwo zdrowotne – podkreślił prezydent, dodając, że nie ma wątpliwości, że gdy chorujemy lub choruje ktoś z bliskich, trudno czuć się bezpiecznie. Dodał, że nie można też lekceważyć niepokojących symptomów chorobowych i trzeba kontrolować stan zdrowia.
Projekt „Zdrowe Życie” został przygotowany wspólnie przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Grupę PZU. Honorowym patronatem objęła go para prezydencka. Program zakłada m.in. bezpłatne specjalistyczne badania i konsultacje w Mobilnych Strefach Zdrowia, które wkrótce ruszą w Polskę, edukację zdrowotną oraz promocję programów profilaktycznych.
W dniu inauguracji programu para prezydencka otworzyła przy Pałacu Prezydenckim Mobilną Strefę Zdrowia – chętni mogą tu skorzystać z bezpłatnych badań specjalistycznych i konsultacji lekarskich.
Jak poinformowała Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP oraz członkini prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia, analizując stan ochrony zdrowia Polaków po pandemii, rada doszła do trzech konkluzji:
- Profilaktyka i zdrowy tryb życia to najważniejsze remedium na rosnącą liczbę zachorowań oraz zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia, nowotworami i powikłaniami po cukrzycy.
- Bardzo wielu Polaków nie ma świadomości, że choruje i w niewielkim stopniu korzysta z programów profilaktycznych.
- Niewystarczający jest poziom edukacji zdrowotnej Polaków, mimo iż ok. 95% decyzji terapeutycznych pacjenci podejmują samodzielnie.
– Sugestie ekspertów były jednoznaczne: potrzebny jest narodowy, kompleksowy, wieloletni program dbania o zdrowie. Konieczne jest pobudzenie aktywności fizycznej Polaków oraz wytworzenie dobrych nawyków w zakresie profilaktyki – podkreśliła Grażyna Ignaczak-Bandych, wyrażając życzenie, by projekt „Zdrowe życie” przełożył się na długie, dobre życie Polaków.
Przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia prof. Piotr Czauderna podkreślił, że projekt skierowany jest do wszystkich Polaków. – Ma zbudować dobry klimat wokół profilaktyki i zdrowego trybu życiu, a także dać możliwość przebadania się – zaznaczył.
– Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że pierwszy raz sprawy zdrowia mają taką rangę i charakter, że stają się sprawą, która jednoczy wszystkich – mówił podczas inauguracji minister zdrowia Adam Niedzielski. – Jednoczy autorytet pary prezydenckiej, działania rządu, działanie polskiego biznesu i wszystkich nas, którzy pracujemy w sektorze medycznym i dbamy bezpośrednio o zdrowie Polaków. Nigdy nie było takiej sytuacji, żeby zdrowie Polaków było wspólną sprawą. Poziom udziału Polaków w badaniach przesiewowych wynosi zaledwie 30% Poprzez projekt „Zdrowe Życie” chcemy pokazać, jak ogromną inwestycją w swoje zdrowie jest profilaktyka – dodał.
Po inauguracji akcji w Warszawie Mobilna Strefa Zdrowia ruszy w Polskę. W wybrane weekendy latem i jesienią w dziewięciu miastach Polski będzie można bezpłatnie zrobić specjalistyczne badania – zmierzyć poziom cukru, ciśnienie krwi, wykonać mammografię, USG płuc, spirometrię czy EKG.
Wicepremier Jacek Sasin wyraził nadzieję, że Mobilna Strefa Zdrowia odwiedzi nie tylko duże miasta. – Jeśli przez tę akcję uda nam się podnieść poziom świadomości Polaków, że zdrowy tryb życia to jest coś, co możemy zrobić dla siebie i dla naszego kraju, to będziemy mieć wszyscy satysfakcję – zaznaczył Jacek Sasin. – Chciałbym podziękować przede wszystkim dwóm paniom, które bardzo aktywnie przygotowywały ten program i mobilizowały nas. To są: pani Grażyna Ignaczak-Bandych z Kancelarii Prezydenta oraz pani Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU. To dwa dobre duchy tego programu – dodał.
W ramach „Zdrowego życia” powołano też organ doradczy przedsięwzięcia: Radę Ekspercką. W jej skład weszło dziesięciu wybitnych polskich lekarzy specjalistów: prof. dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna, prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, dr n. med. Tomasz Maciejewski, prof. dr hab. Piotr Przybyłowski, dr hab. n med. Agnieszka Mastalerz-Migas, dr hab. Grzegorz Juszczyk, dr n. med. Aleksandra Lewandowska, dr n. med. Marek Migdał oraz dr Michał Sutkowski. Będą oni wspierać uczestników projektu swoją wiedzą i doświadczeniem oraz proponować nowe zadania do realizacji. Członkowie Rady konsultują i rekomendują tematy działań podejmowanych w ramach projektu oraz jego ewaluacji. W roku szkolnym 2022/2023 będą także wspierać organizatorów akcji w zakresie zaopiniowania prac zgłoszonych w konkursie dla szkół klas podstawowych.
Po uroczystej inauguracji projektu „Zdrowe życie” eksperci uczestniczący w spotkaniu w Pałacu Prezydenckim spotkali się na dyskusjach panelowych „Lepiej zapobiegać niż leczyć” oraz „Jak żyć dłużej”. Wzięli w nich udział Aleksandra Agatowska, prezes PZU Życie, i Andrzej Jaworski, p.o. prezesa PZU Zdrowie. Podczas pierwszego panelu dyskutowano o trendach schorzeń i zagrożeń, prewencji, narzędziach poprawy sytuacji zdrowotnej, roli lekarza pierwszego kontaktu. Natomiast podczas drugiego mówiono, jak wypracować nawyki zdrowego stylu życia, na co ma wpływ prawidłowe odżywianie się i aktywność fizyczna.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl