Zdrowie psychiczne ma biznesowy sens

0
604

Koalicja partnerów korporacyjnych, akademickich i non profit, do której należą m.in. Bank of America i ubezpieczyciel AXA, wypracowała narzędzie, którego mogą używać pracodawcy do mierzenia i poprawy zdrowia psychicznego swoich pracowników.

Mental Health at Work Index stanowi ocenę efektywności programów na rzecz zdrowia psychicznego w firmie i zawiera zalecenia co do jego wsparcia – podaje agencja Bloomberg. Celem jest „pomóc zdefiniować, jak wygląda dobre zdrowie psychiczne” – powiedziała Christina McCarthy, dyrektorka One Mind at Work, organizacji non profit, która zainicjowała to przedsięwzięcie. 

One Mind at Work, firma pomiarowa Ethisphere, i eksperci z Columbia University przez ostatni rok opracowywali indeks, który określają jako wystandaryzowaną ocenę programów i praktyk wspierających dobrostan pracowników. AXA i blisko 40 partnerów korporacyjnych, w tym Aon Plc i Prudential Financial, przeprowadzą pilotaż indeksu, który uzyskał 3 mln dol. finansowania i zastąpi prostsze narzędzia oceny stosowane przez One Mind dotychczas.

Index w formie kwestionariusza powinien być dostępny do nabycia dla dowolnej firmy na początku 2023 r. Zwolennicy narzędzia mają nadzieję, że pomoże obniżyć poziom stresu, lęku i depresji, który wzrósł gwałtownie podczas pandemii, kosztując firmy 12 mld dni roboczych rocznie, jak oblicza Światowa Organizacja Zdrowia.

– To kosztuje ogromne sumy i kierujący firmami wiedzą, że konieczne jest przeciwdziałanie – powiedział agencji Bloomberg Gordon Watson, dyrektor generalny AXA na Azję i Afrykę. – Tylko że to tak jak z łapaniem śliskiej ryby. Mamy aplikacje do medytacji, aplikacje na poprawę snu, ale nie mamy prawdziwie zintegrowanego podejścia. Czy postępujemy słusznie? Nie wiemy. Jak mierzymy postępy? Jak wypadamy w porównaniu z konkurencją? Dlatego mieliśmy pomysł, aby sprawić, że będzie to widoczne i namacalne.

W ciągu ostatnich trzech lat pracownicy w USA doświadczali pandemii, protestów społecznych na tle rasowym i zaburzenia równowagi między pracą a życiem prywatnym wskutek pracy zdalnej. W 2021 r. ponad 75% zatrudnionych w pełnym wymiarze doświadczyło co najmniej jednego objawu zaburzenia psychicznego – wzrost z 59% w 2019 r.

– Jest mnóstwo komercyjnych produktów, ale żadnych wskazówek, co robić. Nie da się zdecydować, jaki produkt kupić, jeśli nie wiadomo, jaki jest problem – komentuje Kathy Pike, profesor psychologii z Uniwersytetu Columbia i dyrektorka Center for Global Mental Health.

Jednym z problemów jest utrwalona stygmatyzacja szukania pomocy w dziedzinie zdrowia psychicznego, która ogranicza zasięg i skuteczność tego rodzaju oferty w miejscu pracy. Mimo zalewu nowych produktów z obszaru „wellness” zdrowie psychiczne pracujących Amerykanów nie poprawiło się od czasu pandemii.

Zdaniem Watsona z AXA idea narzędzia do pomiaru i opisu powinna przemawiać do zarządzających firmami, jako że „dostają liczby, dostają rankingi”. Niezajmowanie się zdrowiem psychicznym pracowników może być bardzo kosztowne. Sama depresja odpowiada za 200 mln straconych dni pracy rocznie, kosztując amerykańskich pracodawców 17–44 mld dol. utraconej produktywności. Opóźnianie leczenia zaburzeń zdrowia psychicznego może przełożyć się na czterokrotny wzrost rocznego kosztu późniejszych świadczeń medycznych.

AC