Zmiana właściciela Avivy nie zakończy konsolidacji rynku

0
3079

Przejęcie Avivy przez Allianz to nie koniec zmian w polskich ubezpieczeniach. Eksperci spodziewają się dalszej konsolidacji rynku – informują media.

„Puls Biznesu” wskazuje, że najnowsza transakcja jest kolejnym podejściem niemieckiego ubezpieczyciela do przejęć w Polsce, które tym razem zakończyło się pomyślnie. Wcześniej Allianz przymierzał się do przejęcia PZU, Warty i Gothaer (obecnie Wiener), ale za każdym razem ponosił porażkę.

Eksperci, z którymi rozmawiała gazeta, podkreślają, że polski rynek będzie nadal się konsolidować. Jarosław Dąbrowski, prezes DFCM, jest zdania, że konsolidacja jest nieunikniona, gdyż w sektorze działa kilkadziesiąt podmiotów, którym ze względu na rosnące koszty regulacyjne, potrzeby kapitałowe i konieczność inwestycji w rozwiązania technologiczne będzie coraz trudniej samodzielnie funkcjonować. Według Szymona Ostrowskiego, dyrektora wykonawczego Haitong Banku, Polska jest krajem atrakcyjnym pod względem wielkości oraz bogacącego się społeczeństwa. Dowodem na to są przejęcia z udziałem zagranicznych firm. Według Jarosława Dąbrowskiego, wiodącymi konsolidatorami rynku mogą być zakłady z regionu DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria), jak np. VIG czy UNIQA. Jego zdaniem nadal będą one skore do przejmowania, gdy tylko pojawi się okazja. Ekspert uważa, że tradycyjni ubezpieczyciele zostaną też zmuszeni do zwiększenia wysiłków w zakresie nowoczesnej oferty produktowej oraz cyfryzacji przez europejskie insurtechy oraz wielkie międzynarodowe fundusze inwestycyjne inwestujące w digital insurance market. W efekcie wszystkich tych czynników Jarosław Dąbrowski spodziewa się ciekawej dekady w ubezpieczeniach.

Z kolei „Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że procesy konsolidacyjne na polskim rynku trwają już od kilku lat. „DGP” zwraca uwagę, że już wkrótce powinna nastąpić finalizacja przejęcia części polskich aktywów AXA przez UNIQA. W tym roku zamknięte zostanie też przejęcie polskiego biznesu Aegon przez Vienna Insurance Group. Gazeta zwraca uwagę, że dzięki konsolidacji i zwiększeniu udziałów w rynku zakładom udaje się ograniczyć koszty. Powinno to skutkować wyższą rentownością, co ma niebagatelne znaczenie w warunkach rekordowo niskich stóp procentowych.

Więcej:
„Puls Biznesu” z 29 marca, Karolina Wysota „Allianz mocno zaskoczył Polskę” i „Dziennik Gazeta Prawna” z 29 marca, Łukasz Wilkowicz „Aviva wychodzi, Allianz wraca do czołówki na naszym rynku”:
https://www.pb.pl/allianz-mocno-zaskoczyl-polske-1112318

https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/57907,29-…

(AM, źródło: „Puls Biznesu”, „Dziennik Gazeta Prawna”)