Zwrot odszkodowania to nie przychód

0
552

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że firma kurierska wypłacająca klientom odszkodowania za szkody związane z przewozem towarów, a następnie odzyskująca identyczną kwotę od swojego zakładu ubezpieczeń, nie uzyskuje w ten sposób przychodu – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

NSA wydał wyrok w sporze pomiędzy dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej a firmą kurierską, która była zdania, że odszkodowania wypłacane przez nią klientom i następnie zwracane jej przez zakład ubezpieczeń udzielający ochrony, nie są kosztem podatkowym, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt. 22 oraz art. 12 ust. 4 pkt. 6a ustawy o CIT, jako niebędące rzeczywistym, definitywnym i bezwarunkowym przysporzeniem majątkowym. Z kolei dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że kwota odpowiadająca równowartości wypłaconego wcześniej odszkodowania jest dla spółki przychodem. Jednak sądy obu instancji nie podzieliły tego stanowiska.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. III SA/Wa 792/19) uznał istnienie związku funkcjonalnego pomiędzy kwotami otrzymanymi przez firmę od ubezpieczyciela, a wypłaconym przez nią wcześniej odszkodowaniem. A jeśli to ostatnie nie może być zaliczone przez spółkę do kosztów uzyskania przychodu, a ona sama otrzymuje następnie zwrot ich równowartości, to spełnione są warunki z art. 12 ust. 4 pkt 6a ustaw o CIT. To stanowisko potwierdził NSA (wyrok z 29 listopada, sygn. akt II FSK 726/20). Uzasadniając wyrok, sędzia Antoni Hanusz wskazał, że skoro wypłacane przez spółkę odszkodowania nie mogą być uznane przez nią za koszt uzyskania przychodu, to trudno wyobrazić sobie, aby zwrot tych kwot przez ubezpieczyciela był dla niej przychodem.

Więcej:

 „Dziennik Gazeta Prawna” z 1 grudnia, Mariusz Szulc „Zwrot wypłaconego odszkodowania nie jest przychodem”

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)