2 mln osób oszczędza w PPK i PPE

0
532

Obecnie ponad 2 mln osób oszczędza na emeryturę w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych i Pracowniczych Programów Emerytalnych – powiedział 17 grudnia prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Liczy on, że po pełnym wdrożeniu PPK będzie to ponad 3 mln uczestników. Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że po 3 kwartałach w PPK bierze udział 1,15 mln osób.

Podczas webinarium w związku z drugą rocznicą działalności PFR Portal PPK, prezes PFR przypomniał, że w pierwszej fazie wdrażania PPK, obejmującej duże firmy, do programu zapisało się 40% pracowników – podał stooq.pl za PAP.

– Spodziewaliśmy się, że małe i średnie firmy, zwłaszcza w kryzysie, to będzie trudniejszy sektor rynku. Udział jest tam średnio o prawie 10 pkt proc. niższy. Uważam, że to jest dobry początek. Pozytywne jest to, że mimo pandemii liczba uczestników PPK wśród dużych firm bardzo się zwiększa w ostatnich miesiącach. Przekroczyła już milion 200 tys. – mówił Paweł Borys. Dodał, że jeśli trend się utrzyma, „to rok za rokiem partycypacja będzie rosła, wraz z tym, jak pracownicy będą widzieli realne korzyści wynikające z uczestnictwa w PPK”.

Prezes PFR nie spodziewa się dużego udziału wśród mikroprzedsiębiorstw, natomiast przewiduje większy poziom w PPK w sektorze publicznym.

– Łącznie na ten moment jest ponad 2 mln osób, które oszczędzają długoterminowo na emeryturę. Jest to wzrost o ponad 1,7 mln w stosunku do tego, co mieliśmy przed startem PPK. Mówię tutaj łącznie o uczestnikach PPK i PPE. Liczę, że zakończymy całe wdrożenie PPK z ponad 3 mln uczestników. Mniej więcej wyjdzie na to, że startujemy z partycypacją na poziomie około jednej trzeciej i jeśli praca edukacyjna będzie w kolejnych latach wykonywana, mamy szansę osiągnąć pełne upowszechnienie – stwierdził Paweł Borys. Jego zdaniem, jeśli w perspektywie najbliższych lat uda się przekroczyć poziom 50%, będzie to dobry wynik.

Prezes PFR dodał, że w firmach, w których odbyły się szkolenia nt. PPK, poziom uczestnictwa w programie jest o 10-15 pkt proc. wyższy. – To jest dowód na to, jak ważna jest edukacja, informacja o korzyściach wynikających z PPK – zaznaczył.

Według informacji upublicznionych 17 grudnia przez Komisję Nadzoru Finansowego, liczba uczestników PPK gromadzących środki wzrosła do 1,15 mln na koniec września – z 1,07 mln trzy miesiące wcześniej. Z kolei wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty zwiększyła się z 1433,87 mln zł na koniec czerwca do 1976,42 mln zł po 9 miesiącach 2020 roku.

Więcej:
https://stooq.pl/n/?f=1394759&search=ppk

(AM, źródło: stooq.pl, PAP)