W sierpniu 2019 roku w Monitorach Sądowych i Gospodarczych (MSiG) opublikowano informację o 82 niewypłacalnych polskich firmach, wobec 90 rok wcześniej (-9% r/r). Od początku roku do końca sierpnia opublikowano informacje o 659 niewypłacalnych firmach, wobec 670 w analogicznym okresie przed rokiem (-2%) – wynika z danych zebranych przez Euler Hermes (EH).
Liczba niewypłacalności jest w tym roku bardziej stabilna, wahania ich liczby w kolejnych miesiącach są mniejsze niż w 2018 r. Najwięcej niewypłacalności odnotowano w sektorze usług (29), przemysłowym (24) oraz w budownictwie (13).
źródło: Monitor Sądowy i Gospodarczy, dane przeanalizowane przez Euler Hermes
W usługach zaobserwowano bardzo zróżnicowany profil niewypłacalnych firm. Na ich liście znalazły się przedsiębiorstwa obsługujące rynek nieruchomości, pośrednictwa finansowego, gastronomiczne, ochrony zdrowia, reklamowe etc. Tymczasem w sektorze produkcyjnym niewypłacalności skupiają się w dwóch–trzech kategoriach: przede wszystkim produkcji wyrobów metalowych, w tym części oraz różnego rodzaju konstrukcji, szerzej – produkcji wyrobów budowlanych, oraz jak co miesiąc – produktów rolnych, żywności. Z kolei niewypłacalności w budownictwie dotyczyły nie tylko firm realizujących inwestycje infrastrukturalne (m.in. prace oświetleniowe czy kanalizacyjne), ale w równym stopniu także wyspecjalizowane w budownictwie ogólnym – wznoszeniu budynków, co jest pewną niespodzianką zważywszy na popyt na rynku mieszkaniowym, ale też biurowym czy magazynowym.
(AM, źródło: MultiAN)