PZU: 590 umów o zarządzanie PPK

0
557

PZU podpisał już ponad 590 umów o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK) z największymi pracodawcami.

Już 1 lipca, w pierwszych godzinach po starcie programu, umowy o zarządzanie PPK podpisało z PZU kilkadziesiąt firm. Dziś jest ich wielokrotnie więcej. Zatrudniają łącznie ponad 300 tysięcy pracowników. – Liczba umów o zarządzanie PPK, które podpisaliśmy z największymi pracodawcami, przekroczyła 590. Mogę żartobliwie powiedzieć, że w ramach kapitalistycznego współzawodnictwa pracy podjęliśmy i wypełniliśmy zobowiązanie: 590 umów na Kongres 590 – mówi wiceprezes TFI PZU Marcin Żółtek, odpowiedzialny w Grupie PZU za PPK. Wśród firm, które zdecydowały się na współpracę z PZU, są m.in. PKN Orlen i Grupa Energa.

W cytowanej przez Analizy Online (AO) wypowiedzi Marcin Żółtek zapewnił, że TFI PZU codziennie zawiera kilkadziesiąt nowych umów. Jego zdaniem, jeśli firma utrzyma takie tempo, to na koniec roku będzie miała zdecydowanie powyżej 1000 umów.

Wiceprezes TFI PZU liczy na to, że na koniec 2019 r. towarzystwo będzie zarządzało aktywami z dużych firm w wysokości około 600 mln zł. Docelowo TFI PZU chce mieć roczne wpływy z PPK w wysokości ponad 1 mld zł. Marcin Żółtek szacuje, że udział jego firmy w rynku to około 30%. Zapewnia jednocześnie, że towarzystwo jest na dobrej drodze, żeby pobić założony cel 15-20% udziału w rynku. Marcin Żółtek przyznał też, że poniżej oczekiwań jest natomiast partycypacja, która na razie nie przekracza 50% .

Z szacunków Polskiego Funduszu Rozwoju wynika, że podpisano do tej pory umowy na zarządzanie PPK z około 1500 firm powyżej 250 pracowników. Zatrudniają one łącznie około 900 tys. osób.

Jeszcze w kwietniu, na trzy miesiące przed startem PPK, PZU ogłosił, że rezygnuje na rok z pobierania opłat za prowadzenie Planów. – Chcemy przekonać Polaków, że opłaca się oszczędzać razem z nami – tłumaczył tę decyzję prezes PZU SA Paweł Surówka. Spółka wyjaśnia, że chce w ten sposób wspierać budowanie oszczędności Polaków i polskiego kapitału, jak też zapewnia, iż jest to przemyślana biznesowa decyzja. Im więcej pracodawców zdecyduje się na ofertę PZU w przyszłości, tym niższe opłaty będzie mógł on zaoferować w przyszłości. Według planów nie będą one z reguły przekraczać połowy maksymalnej stawki określonej w ustawie na 0,5%.

W sierpniu wystartował bezpłatny internetowy serwis do obsługi PPK przez pracowników. Umożliwia sprawdzanie stanu oszczędności, kontrolowanie wysokości wpłat odprowadzanych na ich rachunek w PPK przez pracodawcę oraz składanie zleceń. – Stawiamy na funkcjonalność i wygodę. Oferujemy pracownikom łatwy dostęp do ich rachunków dzięki intuicyjnej w użytkowaniu i dostępnej o każdej porze platformie inPZU. Mogą z niej korzystać także przy użyciu smartfonów wyjaśnia Marcin Żółtek.

Oferta PZU dla pracowników, którzy zdecydują się na oszczędzanie w PPK, to również sięgające 40% zniżki na ubezpieczenia komunikacyjne i mieszkaniowe oraz darmowe badania w placówkach PZU Zdrowie.

(AM, źródło: PZU)