11 czerwca rozpoczną się mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Z tej okazji Saltus Ubezpieczenia wyjaśnia, co w pakiecie medycznym mają piłkarze i co warto zbadać, jeśli chce się wyczynowo uprawiać sport.
Specjalistyczne i bardzo precyzyjne badania lekarskie, jakimi są badania sportowe, mają potwierdzić stan zdrowia osób trenujących wyczynowo. Dzięki ich pomyślnemu przejściu sportowcy mogą być dopuszczeni do treningów i zawodów, bo zminimalizowane zostaje ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych na skutek nadmiernej aktywności fizycznej.
– Zawodowe kluby podchodzą do sprawy dokładnie tak, jak przedsiębiorstwa – zawodnik (pracownik), co do którego istnieje ryzyko kontuzji (choroby) uniemożliwiającej grę (pracę), oznacza większe prawdopodobieństwo, że klub (firma) poniesie wymierne straty finansowe z powodu jego wykluczenia. Dlatego pracodawcom zależy na zapewnieniu im jak najlepszej opieki i profilaktyki, a badania pozwalają sprawdzić, jak organizm reaguje na wzmożony wysiłek fizyczny i czy nie wystąpiły nadmierne przeciążenia poszczególnych narządów lub części ciała – zauważa Xenia Kruszewska, dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych Saltus Ubezpieczenia.
Niektórzy piłkarze są mniej podatni na kontuzje, inni bardziej. Jednak każdy profesjonalista musi poddać się określonemu zestawowi badań. Ich dobór i szczegółowy zakres zależą od lekarzy i klinik, z którymi współpracują kluby, można jednak wyróżnić „żelazny” pakiet. Oprócz ogólnych badań lekarskich (w tym morfologii krwi, badania moczu i poziomu glukozy) należą do niego: EKG spoczynkowe i EKG z próbą wysiłkową, badanie echokardiograficzne (ECHO serca), pomiary antropometryczne (pomiar tkanki tłuszczowej), szczegółowe badanie ortopedyczne wraz z USG, badanie laryngologiczne, badanie okulistyczne, badanie neurologiczne (ze względu na częstą grę głową).
Oprócz tego po każdej przebytej kontuzji i urazie nabytym podczas treningów wykonywane są badania kontrolne, obejmujące badania ogólne, specjalistyczne oraz diagnostyczne. Mają one rozstrzygnąć, czy zawodnik może bez zagrożenia dla swojego zdrowia i życia wrócić do zawodowego uprawiania sportu.
Badania dla sportowców, ale również dla intensywnie trenujących amatorów, zasadniczo mają odpowiedzieć na jedno pytanie: czy dana osoba może uprawiać sport bez zagrożenia dla zdrowia?
– Wykrycie ewentualnych nieprawidłowości jest kluczową kwestią dla zdrowia, a czasem też życia, np. w wypadku ukrytych wad serca, co dotyka również zawodowych piłkarzy. Dlatego warto badać się regularnie, najlepiej planując z wyprzedzeniem. To o tyle ważne, że według Barometru WHC średni czas oczekiwania na wizytę np. u ortopedy w Polsce w ramach publicznej służby zdrowia wynosi aż 7,1 miesiąca – dodaje Xenia Kruszewska.
(AM, źródło: Brandscope)