Sztuczna inteligencja w diagnostyce kardiologicznej PZU Zdrowie

0
1035

Oprogramowanie usprawniające diagnostykę kardiologiczną wesprze pracę lekarzy w warszawskich placówkach medycznych PZU Zdrowie. Rozwiązanie polskiej firmy Cardiomatics, oparte na sztucznej inteligencji, przyspiesza otrzymanie wyników badania i pomaga w efektywnej analizie i interpretacji EKG.

PZU Zdrowie rozpoczęło pilotaż Cardiomatics w centrum medycznym przy ul. Górnośląskiej, a następnie rozszerzy go na placówki medyczne przy ul. Puławskiej i Chmielnej.

– Według danych GUS choroby układu krążenia odpowiadają za niemal połowę wszystkich zgonów Polaków, dlatego chcemy rozwijać nasze narzędzia do diagnostyki kardiologicznej. Sztuczna inteligencja może znacząco usprawnić pracę lekarza, a to z kolei przynosi korzyści pacjentom. Dokładna analiza pozwala osiągać optymalne efekty leczenia oraz przyspiesza reakcję, gdy stan badanego jest niepokojący – mówi Oliwer Kubicki, członek zarządu PZU Zdrowie.

Do tej pory za pomocą oprogramowania Cardiomatics zdiagnozowanych zostało już 150 tys. pacjentów.

– Z PZU Zdrowie połączył nas wspólny cel, jakim jest wykorzystanie nowoczesnej technologii, aby ułatwić pacjentom dostęp do opieki medycznej. Naszym drugim celem jest zwiększenie komfortu pracy personelu. Współpraca z PZU Zdrowie to dla nas duży powód do dumy. Jest to również kolejny dowód na to, że nasze rozwiązanie cieszy się coraz większym zaufaniem środowiska medycznego – komentuje Rafał Samborski, prezes zarządu Cardiomatics.

Cardiomatics to nowoczesne oprogramowanie działające w chmurze, służące do automatyzacji analizy sygnałów EKG. Jest to wyrób klasy medycznej CE IIa, funkcjonujący w oparciu o dokładne algorytmy sztucznej inteligencji. Aplikacja web wykorzystuje SI do analizy sygnałów EKG, oceniając pracę serca i wykrywając ewentualne jej zaburzenia. Rezultatem tej analizy jest gotowy raport dla kardiologa. Z narzędzia korzysta już 1000 lekarzy w 15 krajach, m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Polsce (American Heart of Poland). Rozwiązanie zapewnia obecnie najszybszy na rynku czas realizacji badania – z dotychczasowych wdrożeń wynika, że średnio trwa krócej o 30 minut. Oprogramowanie jest kompatybilne z większością dostępnych na rynku rejestratorów EKG.

(AM, źródło: PZU Zdrowie)