WTW: Nowe wyzwanie dla zarządzających ryzykiem w sektorze OZE

0
668

Według opublikowanego 1 lutego raportu WTW „Renewable Energy Market Review 2023”, w tym roku potrójne wyzwanie sprawi, że zarządzanie ryzykiem i ESG staną się kluczowymi zagadnieniami dla branży odnawialnych źródeł energii.

Autorzy raportu zauważają, że odnawialne źródła energii pozostaną oczkiem w głowie globalnej transformacji energetycznej, jednak zarządzający ryzykiem będą musieli stawić czoła wielu wyzwaniom wynikającym z nowego „trylematu”, na który składają się:

  1. konieczność zapewnienia bezpiecznej neutralności energetycznej,
  2. niespokojna globalna sytuacja makroekonomiczna,
  3. rosnący popyt na energię odnawialną w dobie ograniczonej podaży czynników produkcji.

Raport „Renewable Energy Market Review 2023” o podtytule „Geopolityka, inflacja i transformacja energetyczna – Co dalej z odnawialnymi źródłami energii?” zawiera wypowiedzi wielu międzynarodowych ekspertów i specjalistów. Składają się one na wszechstronną i aktualną analizę możliwości, ryzyka i ubezpieczeń dla globalnego sektora – od pływających elektrowni słonecznych w Singapurze po magazyny bateryjne w Irlandii. Na pierwszy plan wysuwa się potrzeba zrównoważenia ryzyka i możliwości w zmienionym otoczeniu gospodarczym, politycznym i społecznym.

Jedna z autorek raportu, Margaret-Ann Splawn, dyrektor wykonawcza Stowarzyszenia ds. Rynków i Inwestycji Klimatycznych, mówi: – Zjawiska i trendy makro, takie jak inflacja, wzrost kosztów, bezpieczeństwo i łańcuchy dostaw, wpływają na branżę energii odnawialnej, sprawiając, że obecne otoczenie biznesowe jest dla menedżerów ryzyka wyzwaniem. Jest jednak kilka ważnych kroków, które pomogą im ocenić własne słabości w procesie dochodzenia do zerowych emisji netto oraz zabezpieczyć się przed obecnym i przyszłym ryzykiem związanym z ESG i klimatem.

W swojej części raportu Margaret-Ann Splawn doradza menedżerom ds. ryzyka:

  • zrozumienie własnej pozycji w zakresie ESG i zrównoważonego rozwoju,
  • przyjęcie perspektywy reaktywnego reagowania na ryzyko,
  • odgrywanie strategicznej roli w ramach firmy,
  • współpracę z odpowiednimi interesariuszami.

W innej części raportu Steven Munday, lider ds. zasobów naturalnych i globalnej odnawialnej energii WTW, przedstawia kompleksowy przegląd rynku ubezpieczeń w sektorze energii odnawialnej. Przewiduje on, że ogólny wzrost stawek ubezpieczeniowych będzie łagodzony przez apetyty poszczególnych ubezpieczycieli na określone rodzaje klientów i aktywów.

– Nabywcy, którzy mieszczą się w wyższych poziomach apetytu na ryzyko ubezpieczyciela, mogą spodziewać się niskich lub średnich jednocyfrowych podwyżek cen – mówi Steven Munday. W jego ocenie klienci przejściowi mogą osiągnąć podobne stawki, jeśli ubezpieczyciele debiutujący w obszarze OZE będą walczyć o udział w rynku, jednak bardziej ostrożni ubezpieczyciele prawdopodobnie zaoferują im średnie do wysokich jednocyfrowe podwyżki. Z kolei klienci o bardziej wymagających uwarunkowaniach, niekorzystnej historii roszczeń lub złej strategii mogą równie dobrze zobaczyć dwucyfrowe podwyżki stawek.

– Współpraca z pośrednikiem, który rozumie indywidualny poziom apetytu na ryzyko każdego ubezpieczyciela, będzie miała kluczowe znaczenie dla ograniczenia wzrostu stawek – dodaje Steven Munday, odnotowując również, że we wszystkich przypadkach znacznie wyższe będzie pokrycie ryzyka katastrof naturalnych.

– Jak wynika z najnowszego raportu „Renewable Energy Market Review”, czynniki makroekonomiczne takie jak: wysoka inflacja, wzrost kosztów wytwarzania oraz zakłócenia w łańcuchu dostaw stanowią duże wyzwanie dla menedżerów ryzyka. Klienci z branży energetyki odnawialnej, którzy są na „liście życzeń” ubezpieczycieli, mogą liczyć przy najbliższym odnowieniu na skromne podwyżki stawek do 5%. Klienci szkodowi i słabo zarządzający ryzykiem mogą spodziewać się dwucyfrowych wzrostów stawek ubezpieczeniowych – podsumowuje Wojciech Woźnica, dyrektor ds. ubezpieczeń majątkowych i Head of Natural Resources Willis Towers Watson Polska.

(AM, źródło: WTW)