Wielka Brytania: Jak przekonać najemców do ubezpieczania się?

0
483

Istnieje znaczna różnica w typach ubezpieczenia, jakie posiadają najemcy i właściciele hipoteczni. Wśród osób z nieruchomością obciążoną hipoteką ubezpieczenie na życie nabywa 34,9%, a ochronę na wypadek utraty dochodów 25,5%. Wśród osób mieszkających w prywatnie wynajmowanych mieszkaniach odsetek spada odpowiednio do 17,3% i 4,3%.

Tak duża różnica między najemcami a dłużnikami hipotecznymi wynika prawdopodobnie z braku świadomości istnienia produktów, które byłyby korzystne dla najemców – sugeruje firma analityczna Global Data.

Ubezpieczyciel Legal&General ostatnio wprowadził na rynek trzy nowe produkty nastawione na ochronę najemców. Podczas gdy jest to korzystne dla rosnącego segmentu populacji, który jest bardziej narażony na ryzyka niż właściciele domów, dużo jeszcze trzeba zrobić, żeby podnieść świadomość korzyści, jakie niosą te produkty.

Yasha Kuruvilla, analityk Global Data wyjaśnia: – Te trzy nowe produkty to ochrona dochodu do umowy najmu, ubezpieczenie na życie do umowy najmu i ubezpieczenie na życie ochroną na wypadek ciężkiej choroby do umowy najmu. Są one przygotowane specjalnie na potrzeby najemców, ale zapewniają tego samego rodzaju ochronę, jaką uzyskują kredytobiorcy hipoteczni.

Według szacunków Legal&General do 2030 r. prawie jedna czwarta brytyjskich gospodarstw domowych będzie wynajmować mieszkania. To sugeruje, że produkty ubezpieczeniowe „na miarę” specjalnie dla najemców będą w przyszłości coraz ważniejsze. Jednak podczas gdy tworzenie tych produktów jest krokiem w dobrym kierunku, największym wyzwaniem jest przekonanie najemców, żeby zechcieli pomyśleć o tych produktach.

W procesie ubiegania się o kredyt hipoteczny większość ludzi spotyka się z doradcą finansowym albo brokerem hipotecznym, aby omówić różne opcje. Często w tych rozmowach poruszany jest temat ubezpieczeń na życie albo na wypadek utraty dochodu, jako sposób na pokrycie kosztu hipoteki w przypadku nieprzewidzianych niekorzystnych zdarzeń.

Z drugiej strony większość najemców nie spotyka się z doradcą czy z brokerem ubezpieczeniowym przed zawarciem umowy najmu. W efekcie ta grupa jest dużo słabiej chroniona, mimo zobowiązań miesięcznych podobnych do tych, jakie obciążają dłużników hipotecznych.

W tej sytuacji warto byłoby, żeby ubezpieczyciele nawiązali współpracę z agencjami najmu albo platformami internetowymi oferującymi mieszkania na wynajem, aby przedstawić najemcom przygotowane dla nich produkty i skłonić ich do myślenia o korzyściach z nich wynikających.

AC