Ubezpieczyciele i nadzór razem przeciwko zwiększeniu możliwości czasowego wycofywania pojazdów z ruchu

0
607

Polska Izba Ubezpieczeń i Komisja Nadzoru Finansowego negatywnie oceniają rozszerzenie możliwości czasowego wycofywania pojazdów z ruchu, jakie przewiduje procedowany w Sejmie projekt ustawy o ograniczaniu biurokracji i barier prawnych. PIU i KNF obawiają się, że nowe regulacje doprowadzą do nadużyć – informuje „Puls Biznesu”.

Proponowane przepisy zakładają, że auto będzie można wycofać na okres od 2 do 24 miesięcy, z możliwością przedłużenia do 48 (obecnie 12 i wyłącznie z powodu naprawy poważnych uszkodzeń). Z kolei ponowne dopuszczenie do ruchu nie wymagałoby dodatkowego badania technicznego. Dzięki wycofaniu z ruchu posiadacz pojazdu płaciłby jedynie 5% składki za ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zdaniem autorów projektu, dzięki zmianom właściciele niektórych pojazdów, np. kamperów, wykorzystywanych tylko w czasie wakacji, będą mogli zaoszczędzić na kosztach OC ppm.

W ocenie PIU propozycja jest bardzo groźna zarówno dla firm ubezpieczeniowych, jak i dla samych ubezpieczonych, dlatego należy z niej zrezygnować. W pisemnej opinii do projektu Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Izby, stwierdził, że regulacja negatywnie wpłynie na gospodarkę finansową zakładów ubezpieczeń, zwiększą się koszty obsługi ubezpieczeń komunikacyjnych, co w konsekwencji wpłynie na wysokość składek za ubezpieczenie. Zdaniem ubezpieczycieli skutkiem nowych przepisów byłyby: nagminne czasowe wycofywanie z ruchu pojazdów dla zaoszczędzenia na OC oraz użytkowanie wycofanych maszyn. Prezes PIU zaznaczył, że doświadczenia ubezpieczycieli wskazują, iż pojazdy wycofane z ruchu i tak się poruszają, powodując szkody. Dlatego w dalszym ciągu uczestniczyłyby w ruchu.

Zdanie zakładów podziela KNF, według której w skrajnym przypadku, przy braku odpowiednio sformalizowanego i należycie kontrolowanego systemu wycofywania i przywracania pojazdów do ruchu zwiększyć się może ryzyko nadużyć i wykorzystywania nowej regulacji do unikania obowiązku ubezpieczenia i nieuzasadnionego ograniczania jego kosztu. Zdaniem nadzoru rozszerzenia możliwości czasowego wycofywania z ruchu nie zostały wystarczająco uzasadnione, co może mieć negatywny wpływ na wypłacalność ubezpieczycieli.

Więcej:

„Puls Biznesu” z 7 sierpnia, Sylwia Wedziuk, Jarosław Królak „Na składkach OC będzie można solidnie oszczędzić”

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)