Zdrowie psychiczne to jedno z kluczowych wyzwań współczesnych miejsc pracy. Wysoka liczba absencji związanych z depresją, zaburzeniami nerwicowymi czy reakcją na ciężki stres oraz rosnąca liczba prób samobójczych podkreślają skalę problemu. Zgodnie z tegorocznymi danymi ZUS w 2023 r. w Polsce zarejestrowano ponad 1,4 mln zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych, a ich liczba stale rośnie (8,7% r/r).
W odpowiedzi na te wyzwania Nationale-Nederlanden oferuje nowoczesne rozwiązania w zakresie ubezpieczeń grupowych, wspierając nie tylko pracowników, ale i ich rodziny.
Zdrowie psychiczne w miejscu pracy – kluczowy temat
Problemy zdrowia psychicznego dotykają niemal połowy Polaków. Według badań 45% pracowników zmaga się z wypaleniem zawodowym, a 76% wskazuje stres w pracy jako główną przyczynę swoich trudności. Najbardziej narażone są młodsze pokolenia – generacja Z i milenialsi – które doświadczają większego poziomu presji i zmęczenia w porównaniu z wcześniejszymi generacjami. To poważne zagrożenie dla efektywności i zaangażowania w pracy.
W Polsce zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, nerwica czy reakcje na ciężki stres, stały się jedną z głównych przyczyn absencji w pracy. W 2023 r. odnotowano aż 1,4 mln zwolnień lekarskich z tego powodu. Problem ten ma również tragiczne skutki – liczba samobójstw w Polsce w tym samym roku wyniosła 5,23 tys., co stanowi najwyższy wynik od kilku lat. Wśród tych przypadków aż 4,4 tys. dotyczyło mężczyzn, co odzwierciedla alarmującą skalę kryzysu zdrowia.
Jednocześnie dostęp do specjalistycznej pomocy w ramach publicznej opieki zdrowotnej jest znacznie ograniczony. Średni czas oczekiwania na wizytę u psychiatry na NFZ wynosi 145 dni, a w niektórych województwach osiąga nawet 283 dni. Co istotne, zauważalny jest trend potwierdzający rosnące potrzeby w zakresie konsultacji tego typu.
Gdy wdrażaliśmy nasz produkt, czyli w kwietniu 2023 r., średnio trzeba było czekać aż 110 dni na wizytę u psychiatry w ramach NFZ – dziś ten okres jest o miesiąc dłuższy. Sytuację dodatkowo komplikuje niewystarczająca liczba specjalistów – w Polsce jeden psychiatra przypada na ok. 7,5 tys. osób (według pokonajlek.pl/zdrowie-psychiczne-polakow).
Nowoczesne ubezpieczenia grupowe: odpowiedź na potrzeby pracowników
Wprowadzona przez Nationale-Nederlanden dodatkowa umowa dotycząca zdrowia psychicznego umożliwia pracownikom i ich najbliższym szybki dostęp do specjalistycznej pomocy. Zakres ochrony obejmuje konsultacje psychologiczne, psychiatryczne oraz badania laboratoryjne.
Co więcej, czas oczekiwania na wizytę u psychiatry czy psychologa wynosi do dziesięciu dni, a na telekonsultację – do pięciu dni. Popularność tego rozwiązania potwierdza fakt, że aż 80% sprzedanych polis obejmuje wariant rodzinny i zapewniają one ochronę także współmałżonkom i dzieciom do 25. roku życia.
Nationale-Nederlanden oferuje dwa warianty ochrony w ramach dodatkowej umowy zdrowia psychicznego – podstawowy oraz rodzinny. Szczególnie ważny jest dla nas wariant rodzinny, który rozszerza ochronę na współmałżonka, partnera oraz dzieci do 25. roku życia. Idzie za tym również zwiększenie liczby dostępnych wizyt – ta opcja oferuje 20 konsultacji psychologicznych i 20 u specjalistów spośród 30 specjalizacji – również dziecięcych. Oprócz tego oba warianty gwarantują szybki dostęp do usług, co wyróżnia ofertę w porównaniu z opieką publiczną, gdzie oczekiwanie na wizytę jest bardzo długie.
Wsparcie w praktyce
Pracownicy korzystający z ubezpieczenia grupowego Nationale-Nederlanden mogą liczyć na wszechstronne wsparcie w trudnych momentach życiowych. Przykładem jest 14-letnia dziewczynka, która po stracie bliskiej osoby cierpiała na lęki nocne i zaburzenia snu. Uczestnictwo w dziesięciu sesjach z psychologiem pozwoliło jej uporać się z zaburzeniem i poprawić samopoczucie.
Innym przykładem jest 29-letni pracownik korporacji, który doświadczył zaburzeń lękowych spowodowanych presją zawodową i rywalizacją w pracy. Te przypadki doskonale obrazują, jak dodatkowa umowa zdrowia psychicznego w ubezpieczeniach grupowych Nationale-Nederlanden realnie wspiera pracowników i ich bliskich w sytuacjach kryzysowych.
Korzyści dla pracodawców
Dbanie o zdrowie psychiczne przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i całej organizacji. Zdrowi psychicznie pracownicy są bardziej zaangażowani, efektywniejsi i lepiej radzą sobie ze stresem, co przekłada się na wyższą produktywność zespołów. Szybki dostęp do wsparcia specjalistycznego ogranicza liczbę długotrwałych zwolnień lekarskich, zmniejszając absencję w firmie. Dodatkowo, oferowanie pomocy w trudnych sytuacjach życiowych buduje lojalność pracowników, którzy doceniają troskę pracodawcy.
Zdrowie pracowników to również istotny element części „Social” w strategii ESG. Wzrost świadomości zdrowotnej i finansowej sprawił, że ubezpieczenia grupowe są bardzo cenione jako forma zabezpieczenia pracowników. Firma, która oferuje, w szczególności w formie benefitu sponsorowanego, ubezpieczenie grupowe swoim pracownikom i ich najbliższym, może raportować w ramach ESG dbałość o zdrowie, wellbeing i zabezpieczenie finansowe.
Zdrowie psychiczne powinno być traktowane na równi z fizycznym. Jak pokazują badania, 90% Polaków uważa, że oba aspekty są równie ważne. Ubezpieczenia grupowe z dodatkową ochroną zdrowia psychicznego to inwestycja w lepsze życie pracowników oraz rozwój organizacji.
Jako Nationale-Nederlanden chcemy oferować nowoczesne produkty, które przyczyniają się do budowy zdrowych i wspierających miejsc pracy. Rosnąca popularność tego rozwiązania w przypadku naszych ubezpieczeń grupowych wydaje się być potwierdzeniem słuszności obranej w ubiegłym roku drogi.
Anna Kwiatkowska
menedżerka ds. rozwoju produktów grupowych w Nationale-Nederlanden